Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ ՀՀ զինված ուժերի համար զենք–զինամթերքի դիվերսիֆիկացման գործընթացը դրական առումով կարելի է անդառնալի համարել։
Խոսելով նոր գործընկերներից՝ նախարարն ասել է, որ խոսքն առաջին հերթին Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի մասին է, բայց նաև կան այլ երկրներ։
«Այս պրոցեսը կարող եմ համարել անդառնալի` դրական առումով, որովհետև հարուցված պրոցեսները էապես փոխելու են վաղվա օրվա մեր բանակի, սպառազինության որակը։ Չեմ կարող անդրադառնալ պայմանագրերի ընթացքին, բայց կարող եմ ասել, որ ձեռք ենք բերել նոր գործընկերներ խոշոր գերտերությունների և այլ բարեկամ երկրների մակարդակով։ Խոսքն առաջին հերթին Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի մասին է, բայց կան նաև այլ երկրներ»,– ասել է նա։
Նա հայտնել է, որ զինված ուժերը ադապտացվում են նոր զենքերին։
Նախարարը հավելել է, որ զենք ձեռք բերելը ենթադրում է նաև նոր կադրերի պատրաստում, զենքի նոր տեսակները պահանջում են լեզուների իմացություն, հարմարվողականություն, ինչը շատ դժվար է, բայց կարևոր:
Անդրադառնալով տեղական ռազմարդյունաբերությանը՝ Պապիկյանն ասել է, որ վերջին երկու տարում տեղական արտադրողներից զենքի գնումը 20 անգամ ավելացել է։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի հանրային ռադիոյի «Անվտանգային միջավայր» հաղորդման եթերում ասել է, որ ՀՀ պաշտպանական ոլորտի հարաբերությունների 95-97 տոկոսը ՌԴ–ի հետ էր, հիմա այդպես չի կարող լինել։

The process of diversifying the purchase of weapons is irreversible, Defense Minister Suren Papikyan said in an interview with the Public Television on Friday, February 2.
According to him, the decision to start this process was made after Azerbaijan’s aggression in September 2022.
“We have achieved considerable success and significant progress in this. And this process is no longer reversible, since it has already entered the stage of concluding agreements. They will significantly change the quality of weapons,” Papikyan noted.
As the minister noted, the acquisition of weapons also presupposes certain training, in particular knowledge of languages and adaptation.
“Our army is going through this phase, difficult but important,” the minister said.
Regarding agreements on arms supplies, the head of the defense department said that Armenia has acquired new partners. First of all, he said, these are India and France, but there are others that he did not name.
Papikyan also noted that he intends to introduce military uniforms in the armed forces according to NATO standards. He added that a competition to develop such a military uniform was announced back in 2022. The minister emphasized that at this stage we are talking about field uniforms.