Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարել է, որ ՀՀ զինված ուժերի համար զենք–զինամթերքի դիվերսիֆիկացման գործընթացը դրական առումով կարելի է անդառնալի համարել։
Խոսելով նոր գործընկերներից՝ նախարարն ասել է, որ խոսքն առաջին հերթին Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի մասին է, բայց նաև կան այլ երկրներ։
«Այս պրոցեսը կարող եմ համարել անդառնալի` դրական առումով, որովհետև հարուցված պրոցեսները էապես փոխելու են վաղվա օրվա մեր բանակի, սպառազինության որակը։ Չեմ կարող անդրադառնալ պայմանագրերի ընթացքին, բայց կարող եմ ասել, որ ձեռք ենք բերել նոր գործընկերներ խոշոր գերտերությունների և այլ բարեկամ երկրների մակարդակով։ Խոսքն առաջին հերթին Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի մասին է, բայց կան նաև այլ երկրներ»,– ասել է նա։
Նա հայտնել է, որ զինված ուժերը ադապտացվում են նոր զենքերին։
Նախարարը հավելել է, որ զենք ձեռք բերելը ենթադրում է նաև նոր կադրերի պատրաստում, զենքի նոր տեսակները պահանջում են լեզուների իմացություն, հարմարվողականություն, ինչը շատ դժվար է, բայց կարևոր:
Անդրադառնալով տեղական ռազմարդյունաբերությանը՝ Պապիկյանն ասել է, որ վերջին երկու տարում տեղական արտադրողներից զենքի գնումը 20 անգամ ավելացել է։
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի հանրային ռադիոյի «Անվտանգային միջավայր» հաղորդման եթերում ասել է, որ ՀՀ պաշտպանական ոլորտի հարաբերությունների 95-97 տոկոսը ՌԴ–ի հետ էր, հիմա այդպես չի կարող լինել։

3 Февраль 2024 - 11:58 AMT
Индия и Франция стали одними из основных партнеров Армении в сфере поставок вооружений. Об этом заявил глава Минобороны Сурен Папикян в интервью Общественному телевидению.
Он счел необратимым процесс диверсификации источников поставок оружия ВС Армении. Он отметил, что после событий сентября 2022 года, когда стало очевидно, что для страны закрываются рынки, власти Армении поставили задачу обеспечить диверсификацию приобретения оружия и боеприпасов.
«В этом направлении у нас есть довольно существенный прогресс, успехи. Я могу считать этот процесс необратимым в положительном смысле», – сказал Папикян.
По его словам, в ходе этого процесса Армения «приобрела новых партнеров на уровне сверхдержав и других дружественных стран».
«В первую очередь речь идет об Индии и Франции, которые стали одними из наших основных партнеров, и о других странах», – сказал Папикян, не став уточнять, о каких странах идет речь.
Министр отметил, что начатые процессы «существенно изменят качество вооружения нашей армии завтрашнего дня». Он подчеркнул, что это требует определенной адаптации, знания иностранных языков, и армия в настоящее время проходит через этот процесс.
1 февраля премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что в силу ряда причин Россия не может быть ключевым партнером страны в оборонной и военно-технической сферах. На Россию приходилось 95–97% всех соглашений Армении с другими странами в области безопасности. Пашинян еще в ноябре 2023 года говорил, что Армения начала активно искать новых партнеров в сфере безопасности, которые могли бы продавать ей оружие и боеприпасы.