ԱՄՆ դեսպանությունը մեղմացրել է Հայաստանի մարզեր ուղևորությունների վերաբերյալ սահմանափակումներն իր աշխատակիցների համար։
Նախորդ նախազգուշացումը դեսպանատունը հրապարակել էր 2023–ի սեպտեմբերի 19–ին՝ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիայից հետո։
«Ծանուցում ԱՄՆ քաղաքացիների համար․ ԱՄՆ դեսպանությունը մեղմացրել է ուղևորությունների վերաբերյալ սահմանափակումներն աշխատակիցների համար։ Նախորդ ծանուցմամբ ներկայացված սահմանափակումների համեմատ այստեղ զգուշացումները մեղմացված են», – ասվում է դեսպանության ֆեյսբուքյան էջում հրապարակված հաղորդագրության մեջ։
ԱՄՆ դեսպանատան աշխատակիցներին խորհուրդ չի տրվում այցելել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիսից արևելք ընկած հատված, Սյունիքի մարզում՝ Գորիսից արևելք, Կապանից հարավ ընկած հատվածներ, Արարատի մարզի Երասխ գյուղով երթևեկությունը թույլատրվում է, կանգառը՝ ոչ:
Նախորդ նախազգուշացման դեպքում սահմանափակումները տարածվում էին նաև Տավուշի մարզի և Լեռնային Ղարաբաղի վրա։

3 Февраль 2024 - 09:55 AMT
Посольство США смягчило ограничения на поездки для своих сотрудников на территории Республики Армения. Об этом говорится на странице посольства в Facebook.
«Примечание для граждан США: посольство США ослабило ограничения на поездки для своих сотрудников. По сравнению с ограничениями, представленными в предыдущем уведомлении, предупреждения здесь смягчены», – говорится в сообщении.
Ограничения распространяются на Гегаркуникскую область к востоку от Вардениса, Сюникскую область к востоку от Гориса, Сюникскую область к югу от Капана, через село Ерасх Араратской области движение транспорта разрешено, но остановка запрещена.
Предыдущее предупреждение было опубликовано посольством 19 сентября 2023 года, когда Азербайджан начал военную агрессию против Нагорного Карабаха. Тогда ограничения распространились также на Тавушскую область и Нагорный Карабах.