Փետրվարի 2-ին Ֆրանսիայի զինված ուժերի Սեն-Սիր ռազմական ակադեմիայի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներն այցելել են ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիա։ Քննարկվել են ակադեմիաների փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։
Հյուրերը շրջել են ակադեմիայի տարածքում, ծանոթացել պայմաններին, հնարավորություններին և ուսումնանյութական բազային։ Նրանց ներկայացվել են ակադեմիայի կառուցվածքը, գործունեությունն ու կրթական ծրագրերը։
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանի և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի մասնակցությամբ ակադեմիայում բացվել է ֆրանսերենի՝ ժամանակակից լուծումներով հագեցած լսարան։
Կարմիր ժապավենը կտրելու պատիվը վերապահվել է երկու ակադեմիաների փոխգործակցության շրջանակում Հայաստանում կրթություն ստացող ֆրանսիացի կուրսանտին և ուսանելու նպատակով Ֆրանսիա մեկնող հայ կուրսանտին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը:
Ընթերցեք նաև․ Պապիկյան․ Զենքի դիվերսիֆիկացումն անդառնալի է՝ գործակցում ենք Հնդկաստանի և Ֆրանսիայի, նաև այլ երկրների հետ

2 февраля представители руководства Военной академии Сен-Сир ВС Франции посетили Военную академию обороны Армении имени Вазгена Саргсяна. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Во встрече также принял участие заместитель председателя постоянной комиссии НС РА по вопросам обороны и безопасности Армен Хачатрян.
Гости осмотрели территорию академии, ознакомились с условиями, возможностями и образовательной базой. Им были представлены структура, деятельность и образовательные программы академии.
Обсуждались вопросы, связанные с взаимодействием академий.
В тот же день при участии заместителя министра обороны Армении Армана Саргсяна и Чрезвычайного и полномочного посла Французской Республики в Армении Оливье Декотиньи в академии открылся кабинет французского языка, оснащенный современными решениями.
В рамках сотрудничества двух академий честь перерезать красную ленточку была предоставлена французскому курсанту, обучающемуся в Армении, и армянскому курсанту, отправляющемуся учиться во Францию.