Լեռնային Ղարաբաղում վառելիքի պահեստի պայթյունի հետևանքով այրվածքներ ստացած ու արտերկրում բուժվող քաղաքացիների մեծ մասը վերադարձել է Հայաստան։ Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրել է առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
«Մոտ երկու տասնյակ պացիենտ բուժման նպատակով մեկնել էր արտերկիր՝ Ֆրանսիա, Բելգիա, Իսպանիա, Բուլղարիա, ԱՄՆ և այլ երկրներ։ Պայթյունից տուժած մեկ բուժառու ներկայում բուժում է ստանում Երևանում։ Մնացած տուժածները գտնվում են ամբուլատոր վերահսկողության տակ»,-մանրամասնել է նախարարը, հայտնում է Արմենպրեսը։
2023 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտ-Ասկերան ավտոճանապարհի հարակից տարածքում` բենզինի պահեստում, ուժեղ պայթյուն է տեղի ունեցել, ինչի հետևանքով կան տասնյակ զոհեր և վիրավորներ: Քննչական կոմիտեի վերջին տվյալներով՝ նշված պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով զոհվել է 218 անձ։
Պայթյունի և դրանից հետո բռնկված հրդեհի հետևանքով առնվազն 120 անձ ստացել է տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածք՝ հիմնականում այրվածքների տեսքով։

Большинство граждан, получивших ожоги в результате взрыва склада топлива в Нагорном Карабахе и проходивших лечение за рубежом, вернулись в Армению. Об этом в беседе с журналистами сообщила министр здравоохранения РА Анаит Аванесян.
«Около двух десятков пациентов выехали на лечение за границу: во Францию, Бельгию, Испанию, Болгарию, США и другие страны. Один пациент, пострадавший в результате взрыва, в настоящее время находится на лечении в Ереване. Остальные пострадавшие находятся под амбулаторным наблюдением», – уточнила министр, пишет «Арменпресс».
25 сентября 2023 года на складе топлива вблизи трассы Степанакерт-Аскера произошел сильный взрыв, в результате которого десятки погибли и пострадали. По последним данным Следственного комитета РА, в результате взрыва на упомянутом складе погибли 218 человек.
В результате взрыва и последующего пожара не менее 120 человек получили телесные повреждения различной степени тяжести, преимущественно в виде ожогов.