Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը մնում են դաշնակիցներ և որ Մոսկվայում հուսով են, որ Երևանը դա հաշվի կառնի ներկայիս աշխարահաքաղաքական իրավիճակու և ճիշտ ընտրություն կկատարի։
Զախարովան մեկնաբանել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերն այն մասին, որ ՌԴ-ն այլևս չի կարող առանցքային գործընկեր լինել անվտանգության ոլորտում։
«ՀՀ վարչապետի հայտարարությունների կապակցությամբ կցանկանայի ընդգծել, որ մեր երկրները շարունակում են դաշնակիցներ մնալ։ Հայ ժողովրդի շահերն անբաժանելի են ՌԴ հետ բարիդրացիական հարաբերություններից։ Ակնկալում ենք, որ ՀՀ ղեկավարությունը դա հաշվի կառնի և ճիշտ ընտրություն կկատարի ներկայիս աշխարհաքաղաքական վերափոխումների ֆոնին»,–ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Զախարովան ընդգծել է՝ «ճիշտ ընտրություն ոչ թե ՌԴ տեսակետից, այլ Հայաստանի ժողովրդի շահերից»։
Նա նշել է, որ ՌԴ–ն ու ՀՀ–ն հուսալի երկկողմ իրավապայմանագրային բազա ունեն անվտանգության և ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում։
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը հիշատակել է 1997–ի Բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության մասին պայմանագիրը, 1995թ․ ռուսական ռազմակայանի մասին պայմանագիրը, 2015–ի ՀՕՊ համատեղ համակարգի ստեղծման մասին միջպետական համաձայնագիրը։
«ՀԱՊԿ շրջանակներում ակտիվ փոխգործակցությանը վերադառնալը բխում է առաջին հերթին հենց Հայաստանի շահերից։ Երևանի տրամադրության տակ է կազմակերպության հնարավորությունների լայն շրջանակ, նրա ներուժը՝ հիմնված բազմամյա փորձի վրա։ Վստահ ենք, որ ի տարբերություն ԵՄ–ի իբր դիտորդական առաքելության, որը հայտարարված նպատակներից հեռու հարցերով է զբաղված, ՀԱՊԿ–ը կարող է կայունացնող դեր ունենալ Հարավային Կովկասում»,- հավելել է Զախարովան։

Россия и Армения остаются союзниками, Москва надеется, что Ереван учтет это в нынешней геополитической обстановке. Об этом заявила на брифинге официальный представитель МИД РФ Мария Захарова.
«В связи с высказываниями премьер-министра Армении хотелось бы подчеркнуть, что наши страны остаются союзниками. Интересы армянского народа неотделимы от добрососедских связей с Россией. Рассчитываем, что армянское руководство будет это учитывать и на фоне нынешних геополитических трансформаций сделает правильный выбор», – сказала дипломат, комментируя слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что РФ не может быть ключевым партнером в оборонной сфере.
«Я хотела бы подчеркнуть: не правильный с точки зрения России, а с точки зрения интересов народа Армении. В конкретном плане у Российской Федерации и Армении действует надежная двусторонняя договорно-правовая база в сфере безопасности и в плане военно-технического сотрудничества», – отметила Захарова.
Официальный представитель МИД РФ упомянула среди документов Договор о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи 1997 года, Договор между Россией и Арменией о российской военной базе 1995 года, Межгосударственное соглашение о создании Объединенной региональной системы ПВО 2015 года.
«Возвращение к активному взаимодействию в рамках ОДКБ отвечает прежде всего интересам самой Армении. В распоряжении Еревана широкий спектр возможностей организации, ее потенциал, основанный на многолетнем опыте. Убеждены, что в отличие от псевдонаблюдательной миссии ЕС, которая занимается вопросами, далекими от заявленных целей, ОДКБ способна сыграть стабилизирующую роль на Южном Кавказе», – заявила она.