2023–ին Ադրբեջանում կալանավորված հայերի և նրանց հարազատների միջև 660 շփում է եղել։ Այդ մասին ասվում է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) X-ի միկրոբլոգում։
«2023 թվականին հակամարտության սրման հետևանքով Ադրբեջանում ձերբակալված հայերի և նրանց հարազատների միջև տեղի է ունեցել 660 բանավոր, տեսաձայնային, գրավոր հաղորդագրությունների և հեռախոսազանգերի փոխանակում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նշվում է նաև, որ ԿԽՄԿ աշխատակիցները կանոնավոր կերպով այցելել են ձերբակալված անձանց և օգնել նրանց կապ պաշտպանել հարազատների հետ։

In 2023, 660 oral, video, and written Red Cross messages as well as phone calls were exchanged between the Armenians detained in Azerbaijan and their relatives, the International Committee of the Red Cross reports.
“We visited the detained individuals on a regular basis and helped them restore or maintain contact with their families,” the ICRC said in a short statement on Thursday, February 8.
In total, 303 persons from Armenia are still missing in relation to Azerbaijan’s aggression in 2020-2022, as per data registered by the ICRC earlier.