Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ստեֆան Սեժուրնեն ընդգծել է Ֆրանսիայի անվերապահ, ամբողջական և անփոփոխ հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի ինքնիշխանությանը և անձեռնմխելիությանը: Այդ մասին ասվում է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ, որով ամփոփվել են ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի և Ստեֆան Սեժուրնեի հանդիպման արդյունքները, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նշվում է, որ նախարարները քննարկել են երկկողմ համագործակցության ամրապնդման ուղղությունները, մասնավորապես՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի և ջրային ռեսուրսների ոլորտներում ենթակառուցվածքային նախագծերի զարգացումը: Քննարկվել են նաև Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ամրապնդմանն առնչվող հարցեր:
Ֆրանսիան շարունակում է ավելացնել մարդասիրական աջակցությունը Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղից փախստականներին. խոսքը 29 միլիոն եվրո կազմող օգնության մասին է, որն ուղղված է ՀԿ-ներին, ԿԽՄԿ-ին, Հայկական Կարմիր Խաչին և ՄԱԿ-ի գործակալություններին՝ այս հատկապես խոցելի բնակեցված խմբերի սոցիալական, բժշկական, կրթական և ֆինանսական աջակցության ընդունման և ապահովման համար:
Նախարարներն ամփոփել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քննարկումների արդյունքները: Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը վերահաստատել է Ֆրանսիայի աջակցությունը ԵՄ-ի և ԱՄՆ-ի միջնորդական ջանքերին։
«Արդար և հարատև խաղաղություն կարող է լինել միայն միջազգային իրավունքի, ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և երկու պետությունների սահմանների անխախտելիության հարգանքի դեպքում»,-նշված է հաղորդագրության մեջ։

МИД Франции подвел итоги встречи Министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна и Министра Европы и иностранных дел Французской Республики Стефана Сежурне.
В заявлении МИД Франции говорится, что Стефан Сежурне подчеркнул безоговорочную, полную и неизменную приверженность Франции поддержке суверенитета и неприкосновенности Армении.
Отмечается, что министры обсудили направления укрепления двустороннего сотрудничества, в частности, развитие инфраструктурных проектов в сфере транспорта, энергетики и водных ресурсов. Обсуждались также вопросы, связанные с укреплением отношений Армения-ЕС.
Франция продолжает увеличивать гуманитарную помощь Армении и беженцам из Нагорного Карабаха. Речь идет о помощи ОО, МККК, Армянскому Красному Кресту и агентствам ООН в размере около 29 миллионов евро — для оказания социальной, медицинской, образовательной и финансовой поддержки этим особо уязвимым группам населения.
Министры подвели итоги обсуждений, направленных на урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном. Министр иностранных дел Франции подтвердил поддержку Францией посреднических усилий ЕС и США.
«Справедливый и прочный мир может существовать только при условии соблюдения международного права, суверенитета, территориальной целостности и нерушимости границ двух государств», – говорится в послании.