ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բրիտանական The Telegraph-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանը պատրաստ է Եվրամիության հետ լինել այնքան մոտիկ, որքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի։
Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե ցանկություն ունի՞ տանել իր երկիրը ԵՄ-ի ուղղությամբ, դա սարքել նպատակ, և արդյոք դա խելամի՞տ է:
«Ուղղությունը պետք է պարզաբանել, թե ինչ նկատի ունենք, որովհետև դեռևս իմ վարչապետ դառնալուց առաջ Հայաստանը և Եվրամիությունը ստորագրել են «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին» պայմանագիր։ Հիմա այդ պայմանագիրն իրագործման փուլում է։ Ակնհայտ է, որ Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերությունները խորանում են և ակնհայտ է, որ Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերությունները խորանում են այդ թվում՝ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության պայմանագրի» իրականացման պայմաններում և պատճառով: Բայց, իհարկե, մյուս կողմից ակնհայտ է, որ Հայաստանի և Եվրամիության հարաբերությունները սերտանում են նաև այն պատճառով, որ միջազգային հանրության գնահատականով մենք տեսանելի հաջողություններ ունենք ժողովրդավարական բարեփոխումներ իրականացնելու ճանապարհին:
Գիտեք, այս նրբությունը շատ կարևոր է մեր իրադրությունը հասկանալու համար, իրավիճակը և շատ իրադարձություններ, որոնք տեղի են ունենում Հայաստանում: Տեսեք, մենք ոչ մեկից չենք շրջվում: Մենք իրականացնում ենք մեր ժողովրդից ստացած մեր պատգամները: Իսկ այդ պատգամն առաջին հերթին ժողովրդավարական բարեփոխումներն են: Եվ ժողովրդավարությունը, ժողովրդավարական բարեփոխումները, ժողովրդավարական հանրության զարգացումը մեզ համար ուղղակի հանգամանքների բերումով առաջացած օրակարգեր չեն: Ես բազմիցս եմ հայտարարել, որ դա մեզ համար ռազմավարություն է, և Եվրոպական խորհրդարանում իմ ունեցած ելույթում ասացի, որ մենք շարունակելու ենք այդ ռազմավարությունների իրականացումը, շարունակելու ենք այդ բարեփոխումները: Եվ ասացի, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պատրաստ է Եվրամիության հետ լինել այնքան մոտիկ, ինչքան Եվրամիությունը դա հնարավոր կհամարի»,–ասել է վարչապետը։

Armenia is ready to be as close to the European Union as the European Union deems it possible, Prime Minister Nikol Pashinyan has said in an interview with The Telegraph.
Asked whether he wants to lead the country in the direction of the EU, Pashinyan said it was necessary to clarify what eaxtky “direction” means.
“Because even before I became the prime minister, Armenia and the European Union had already signed the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. Now that agreement is being implemented. It is obvious that the relations between Armenia and the European Union are deepening and it is obvious that the relations between Armenia and the European Union are deepening, including under the conditions and because of the implementation of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. But, of course, on the other hand, it is obvious that the relations between Armenia and the European Union are getting closer because, according to the international community, we have visible successes in implementing democratic reforms,” Pashinyan said.
“You know, this subtlety is very important for understanding our situation, the situation and many events that are unfolding in Armenia. Look, we don't turn away from anyone. We are implementing the messages received from our people. And that message is primarily about democratic reforms. And democracy, democratic reforms, the development of a democratic society are not agendas caused by certain circumstances. I have stated many times that this is a strategy for us, and in my speech in the European Parliament I stated that we will continue the implementation of these strategies, we will continue these reforms. And I said that the Republic of Armenia is ready to be as close to the European Union as the European Union deems it possible.”