Վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը, հայտնելով, որ լիազորված է պատասխանել պաշտոնական Բաքվից հնչող մի շարք հայտարարությունների, նշել է, որ ՀՀ օրենսդրությունը Հայաստանի ներքին գործն է։
Նա նաև ասել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել ՀՀ 31 գյուղի կենսական տարածքները։
«Ի պատասխան պաշտոնական Բաքվից հնչող մի շարք հայտարարությունների` լիազորված եմ հայտարարել. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործն է, և որևէ արտաքին ուժ իրավունք չունի միջամտել մեր երկրի ներքին գործերին:
Ինչ վերաբերում է տարածքային պահանջներին, Հայաստանը հավատարիմ է միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա ճանաչելու, երկու երկրների միջև սահմանազատման աշխատանքները Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա իրականացնելու, տարածաշրջանային կոմունիկացիաները երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա բացելու մասին:
Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է այս պայմանավորվածությունները` շարունակելով ագրեսիվ հռետորաբանությունը, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումը, ինչը նույնպես հակասում է միջազգային հարթակներում ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին:
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել Հայաստանի Հանրապետության 31 գյուղերի կենսական տարածքները:
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը շարունակում է տարածաշրջանում թշնամության խորացման ռազմավարությունը, ինչն ապակայունացման շարունակական սպառնալիք է:
Հայաստանը շարունակելու է խաղաղության հաստատմանն ուղղված իր ջանքերը և Ադրբեջանին կրկին առաջարկում է զորքերի ետքաշում 1991 թվականի սահմանագծի նկատմամբ, ինչը տարածաշրջանում կայունության ու փոխադարձ վստահության անկյունաքարային քայլ կլինի:
Ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցվող նախագծում առկա է արդեն իսկ համաձայնեցված կետ, համաձայն որի կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց օրենսդրության վրա՝ խաղաղության պայմանագրի որևէ դրույթի կատարումից հրաժարվելու համար:
Կրկնում ենք` Հայաստանն ու Ադրբեջանը արդեն իսկ համաձայնության են եկել այս կետի շուրջ, և պաշտոնական Բաքվից հնչող հայտ արարությունները հակասում են այս պայմանավորվածությանը նույնպես»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որի երդմնակալության արարողությունն էր փետրվարի 14–ին, կրկին սպառնալիքներ է հնչեցրել է Հայաստանի հասցեին։ Մասնավորապես, նա ասել է, թե «եթե Հայաստանը կարգի չբերի իր օրենսդրությունը, ապա, բնականաբար, խաղաղության պայմանագիր չի լինի»։
Նա ասել է, թե հայկական կողմը պետք է «կատարի իր ստանձնած բոլոր պարտավորությունները», և, որ որքան էլ հովանավորներ ունենա Հայաստանը, «ոչ ոք Ադրբեջանին չի կարող կանգնեցնել»:

Законодательство Республики Армения – это ее внутреннее дело, заявила пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян в ответ на заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева.
«Никакая внешняя сила не вправе вмешиваться во внутренние дела нашей страны», – отметила она.
Что касается территориальных претензий, то Армения верна договоренностям с Азербайджаном, достигнутым на международных площадках. В частности, по словам пресс-секретаря премьера, речь идет о взаимном признании территориальной целостности на основе Алма-Атинской декларации, открытии региональных коммуникаций на основе суверенитета стран, юрисдикции и взаимности.
По словам Багдасарян, Азербайджан периодически нарушает договоренности, продолжая агрессивную риторику, угрожая и применяя силу, что противоречит также письменным договоренностям, достигнутым на международных площадках.
«Одновременно Азербайджан продолжает держать под оккупацией жизненно важные территории 31 села Армении», – написала Багдасарян.
Все это, по ее словам, свидетельствует о том, что Азербайджан продолжает стратегию углубления вражды в регионе, что является фактором дестабилизации.
В тоже время Армения продолжает усилия в направлении установления мира и снова предлагает Баку отвести войска на приграничную линию 1991 г., что будет принципиальным шагом для стабильности и взаимного доверия в регионе, отметила пресс-секретарь.
«Что касается мирного договора, то в обсуждаемом Арменией и Азербайджаном проекте уже есть согласованный пункт, по которому стороны не могут ссылаться на свое законодательство для отказа от выполнения какого-либо пункта мирного договора», – подчеркнула Багдасарян.
Следовательно, заявления, звучащие из Баку, противоречат также и этим договоренностям, подчеркнула Багдасарян.
Ранее президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «если территориальным претензиям не будет положен конец и Армения не приведет свое законодательство в нормальное состояние, то мирного договора с Ереваном не будет».