Վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը, հայտնելով, որ լիազորված է պատասխանել պաշտոնական Բաքվից հնչող մի շարք հայտարարությունների, նշել է, որ ՀՀ օրենսդրությունը Հայաստանի ներքին գործն է։
Նա նաև ասել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել ՀՀ 31 գյուղի կենսական տարածքները։
«Ի պատասխան պաշտոնական Բաքվից հնչող մի շարք հայտարարությունների` լիազորված եմ հայտարարել. Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությունը Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործն է, և որևէ արտաքին ուժ իրավունք չունի միջամտել մեր երկրի ներքին գործերին:
Ինչ վերաբերում է տարածքային պահանջներին, Հայաստանը հավատարիմ է միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին՝ միմյանց տարածքային ամբողջականությունը Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա ճանաչելու, երկու երկրների միջև սահմանազատման աշխատանքները Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա իրականացնելու, տարածաշրջանային կոմունիկացիաները երկրների ինքնիշխանության, իրավազորության, հավասարության ու փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա բացելու մասին:
Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է այս պայմանավորվածությունները` շարունակելով ագրեսիվ հռետորաբանությունը, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումը, ինչը նույնպես հակասում է միջազգային հարթակներում ձեռք բերված գրավոր պայմանավորվածություններին:
Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը շարունակում է օկուպացիայի տակ պահել Հայաստանի Հանրապետության 31 գյուղերի կենսական տարածքները:
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը շարունակում է տարածաշրջանում թշնամության խորացման ռազմավարությունը, ինչն ապակայունացման շարունակական սպառնալիք է:
Հայաստանը շարունակելու է խաղաղության հաստատմանն ուղղված իր ջանքերը և Ադրբեջանին կրկին առաջարկում է զորքերի ետքաշում 1991 թվականի սահմանագծի նկատմամբ, ինչը տարածաշրջանում կայունության ու փոխադարձ վստահության անկյունաքարային քայլ կլինի:
Ինչ վերաբերում է խաղաղության պայմանագրին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցվող նախագծում առկա է արդեն իսկ համաձայնեցված կետ, համաձայն որի կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց օրենսդրության վրա՝ խաղաղության պայմանագրի որևէ դրույթի կատարումից հրաժարվելու համար:
Կրկնում ենք` Հայաստանն ու Ադրբեջանը արդեն իսկ համաձայնության են եկել այս կետի շուրջ, և պաշտոնական Բաքվից հնչող հայտ արարությունները հակասում են այս պայմանավորվածությանը նույնպես»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, որի երդմնակալության արարողությունն էր փետրվարի 14–ին, կրկին սպառնալիքներ է հնչեցրել է Հայաստանի հասցեին։ Մասնավորապես, նա ասել է, թե «եթե Հայաստանը կարգի չբերի իր օրենսդրությունը, ապա, բնականաբար, խաղաղության պայմանագիր չի լինի»։
Նա ասել է, թե հայկական կողմը պետք է «կատարի իր ստանձնած բոլոր պարտավորությունները», և, որ որքան էլ հովանավորներ ունենա Հայաստանը, «ոչ ոք Ադրբեջանին չի կարող կանգնեցնել»:

The legislation of the Republic of Armenia is a domestic affair of Armenia, and no foreign power has the right to interfere in the internal affairs of our country, press secretary of the Armenian Prime Minister Nazeli Baghdasaryan said Wednesday, February 14.
Baghdasaryan comments came after president of Azerbaijan Ilham Aliyev said that there will be no peace treaty unless Armenia brings its legislation into order.
Weighing in on Aliyev’s accusation of territorial claims, Baghdasaryan said Armenia adheres to the agreements reached with Azerbaijan on international platforms to recognize each other's territorial integrity on the basis of the Alma-Ata declaration, to carry out border demarcation works between the two countries on the basis of the Alma-Ata declaration, to open regional communications on the basis the sovereignty, jurisdiction, equality and on opening based on the principles of reciprocity.
“Azerbaijan regularly violates these agreements by its aggressive rhetoric, use of force and threat of force, which also contradicts written agreements reached on international platforms,” the spokesperson said.
“At the same time, Azerbaijan continues to keep the vital territories of 31 villages of the Republic of Armenia under occupation.”
According to her, such behavior shows that Azerbaijan continues the strategy of deepening hostility in the region, which is a continuous threat of destabilization.
“Armenia will continue its efforts to establish peace, and again offers Azerbaijan the withdrawal of troops from the 1991 border, which will be a cornerstone step for stability and mutual trust in the region,” Baghdasaryan said.
“As for the peace treaty, there is an already agreed clause in the draft negotiated between Armenia and Azerbaijan, according to which the parties cannot refer to their legislation to refuse to fulfill any provision of the peace treaty.”