ՀՀ–ն Ադրբեջանին առաջարկում է արագացնել սահմանազատման գործընթացը։ Այդ մասին ասվում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանի մեկնաբանության մեջ, որով նա արձագանքել է ադրբեջանական կողմին։
Նա հիշեցրել է, որ կողմերը Պրահայում պայմանավորվել են, որ Ալմաթիի հռչակագիրը սահմանազատման գործընթացի քաղաքական հիմք է լինելու։
«ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ կառավարության փետրվարի 15-ի նիստում ունեցած ելույթի վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարությունը հանդես է եկել մեկնաբանությամբ, ինչի կապակցությամբ հարկ ենք համարում հիշեցնել, որ 2022թ. հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում Ադրբեջանը և Հայաստանը գրավոր կերպով պայմանավորվել են, որ 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը և որ Ալմաթիի հռչակագիրը սահմանազատման գործընթացի քաղաքական հիմք է լինելու:
Ադրբեջանին առաջարկում ենք այս պայմանավորվածության հիման վրա արագացնել սահմանազատման գործընթացը և վերահաստատում ենք Հայաստանի Հանրապետության պատրաստակամությունը»,–ասվում է մեկնաբանության մեջ։
Պաշտոնական Բաքուն անհիմն է անվանել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մեղադրանքները, որը նա հնչեցրել է փետրվարի 15–ի կառավարության նիստի ժամանակ։ Ադրբեջանական կողմը կրկին կրկնել է իրա այն թեզը, թե Հայաստանը «պարտավորվել է վերադարձնել ադրբեջանական 8 գյուղ»։
Փաշինյանը կառավարության նիստում հայտարարել է, որ՝ Ադրբեջանը շարունակում է վարել «ինչ ուզում եմ՝ տվեք բանակցային եղանակով, հակառակ դեպքում, այն կվերցնեմ պատերազմով» քաղաքականությունը։

Armenia has proposed to accelerate the delimitation process with Azerbaijan, according to a statement from Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan.
“On 6 October 2022 in Prague Azerbaijan and Armenia agreed in written form that they recognize each other's territorial integrity and sovereignty based on 1991 Alma-Ata declaration and that the Alma-Ata declaration will be the political basis for the process of delimitation,” Badalyan said.
“We suggest Azerbaijan accelerate the delimitation process based on this agreement, and we reiterate the willingness of the Republic of Armenia.”
At a recent government meeting, Prime Minister Nikol Pashinyan said Azerbaijan refuses to accept that vital territories of 31 non-enclave villages of Armenia are under Azerbaijani occupation.
The Foreign Ministry of Azerbaijan responded by saying that the Prime Minister of Armenia has made a “political speculation” by mentioning the territories of 31 villages. The Ministry claimed Armenia is obliged to return eight villages to Azerbaijan.