Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Մյունխենում ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի ԱԳ նախարար Յան Բորգի հետ հանդիպմանն ասել է, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է պաշտոնապես լուծարել։
«Ադրբեջանի նախագահը կարևորել է ԵԱՀԿ մի շարք մեխանիզմների պաշտոնական չեղարկումը, որոնք անցյալի մնացորդներ են, մասնավորապես, այնպիսի չգործող կառույցների, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, Բարձր պլանավորման կոմիտեն և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ինստիտուտը»,–ասվում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Ալիևն ասել է, թե ԵԱՀԿ բյուջեն կարող է առավել կարևոր նախագծերի համար օգտագործվել։
Նա նաև հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն արդեն լուծված է, Ադրբեջանն ապահովել է իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Նա նշել է նաև, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացը երկկողմ բնույթ է կրում։
44-օրյա պատերազմից հետո Ալիևը մշտապես հայտարարում էր, որ Մինսկի խումբն այլևս անելիք չունի և որ հակամարտությունն ավարտված է։ ՄԽ–ն կազմավորվել է 1992–ին ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման նպատակով։

Azerbaijani President Ilham Aliyev has raised the need to officially abolish the OSCE Minsk Group, which was established to help negotiate a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
Aliyev discussed the matter with the chairman-in-office of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE), Foreign Minister of Malta Ian Borg on the sidelines of the Munich Security Conference.
The President of Azerbaijan noted the importance of the official abolition of a number of mechanisms within the OSCE that he described as “relics of the past”, including the OSCE Minsk Group, the High-Level Planning Committee and the institution of the personal representative of the OSCE Chairman-in-Office.
The Azerbaijani President also claimed that the Karabakh conflict has already been resolved.
Azerbaijan’s blockade of and aggression against Karabakh led to the forced deportation of the entire indigenous population to Armenia in the fall of 2023.