Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Մյունխենում ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Մալթայի ԱԳ նախարար Յան Բորգի հետ հանդիպմանն ասել է, թե ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը պետք է պաշտոնապես լուծարել։
«Ադրբեջանի նախագահը կարևորել է ԵԱՀԿ մի շարք մեխանիզմների պաշտոնական չեղարկումը, որոնք անցյալի մնացորդներ են, մասնավորապես, այնպիսի չգործող կառույցների, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, Բարձր պլանավորման կոմիտեն և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ինստիտուտը»,–ասվում է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Ալիևն ասել է, թե ԵԱՀԿ բյուջեն կարող է առավել կարևոր նախագծերի համար օգտագործվել։
Նա նաև հայտարարել է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունն արդեն լուծված է, Ադրբեջանն ապահովել է իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ Նա նշել է նաև, թե Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման գործընթացը երկկողմ բնույթ է կրում։
44-օրյա պատերազմից հետո Ալիևը մշտապես հայտարարում էր, որ Մինսկի խումբն այլևս անելիք չունի և որ հակամարտությունն ավարտված է։ ՄԽ–ն կազմավորվել է 1992–ին ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման նպատակով։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече с действующим председателем Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), главой МИД Мальты Яном Боргом в рамках Мюнхенской конференции по безопасности высказался за официальное упразднение Минской группы ОБСЕ и других механизмов организации.
«Президент Азербайджана отметил важность официального упразднения ряда механизмов в рамках ОБСЕ, являющихся пережитками прошлого, в частности таких абсолютно бездействующих структур, как Минская группа ОБСЕ, Комитет по планированию высокого уровня и (институт) личного представителя действующего председателя ОБСЕ», – сообщает пресс-служба Алиева.
Алиев подчеркнул, что бюджет ОБСЕ может быть использован на более важные проекты.
Азербайджанский лидер также заявил, что карабахский конфликт уже разрешен, и «Азербайджан обеспечил свои суверенитет и территориальную целостность».
«Президент Ильхам Алиев отметил, что процесс нормализации между Арменией и Азербайджаном носит двусторонний характер», – добавили в пресс-службе.