Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ երկօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Ֆրանսիա: Վարչապետի պատվիրակության կազմում են գործադիր և օրենսդիր մարմինների անդամներ:
Փետրվարի 21–ին նախատեսված է վարչապետ Փաշինյանի հանդիպումը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Երեկոյան ՀՀ վարչապետը և Ֆրանսիայի նախագահը Աննա Հակոբյանի և Բրիջիտ Մակրոնի հետ Փարիզի պանթեոնում ներկա կգտնվեն Դիմադրության շարժման հայազգի հերոս Միսաք Մանուշյանի աճյունը Ֆրանսիայի մեծագույն գործիչների պանթեոնում ամփոփելու արարողությանը:
Արարողությունը տեղի է ունենալու փետրվարի 21-ին՝ Մանուշյանի և նրա զինակից ընկերների մահապատժի ութսունամյա տարելիցի կապակցությամբ։
Միսաք Մանուշյանը կամփոփվի ֆրանսիացի այնպիսի մեծությունների կողքին, ինչպիսիք են՝ Վիկտոր Հյուգոն, Ժան-Ժակ Ռուսոն, Մարի և Պիեռ Կյուրիները, Էմիլ Զոլան, Ալեքանդր Դյուման և այլք:
Վարչապետ Փաշինյանը հանդիպումներ կունենա նաև Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի, վարչապետ Գաբրիել Ատալի, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի հետ:

Prime Minister Nikol Pashinyan left for France on a two-day working visit with his wife Anna Hakobyan on Wednesday, February 21. The Prime Minister's delegation includes members of the executive and legislative bodies.
Pashinyan is scheduled to meet with French President Emmanuel Macron later on Wednesday. In the evening, the Prime Minister of Armenia and the President of France, together with Anna Hakobyan and Brigitte Macron, will be present at the Paris Pantheon for the burial ceremony of the Armenian hero of the Resistance Movement, Missak Manouchian, in the pantheon of the greatest figures of France.
The pantheonization ceremony of Missak Manouchian will take place on February 21, on the occasion of the 80th anniversary of the execution of Manouchian and his fellow soldiers. His wife Mélinée will join him in the mausoleum, although she will not receive the “pantheonisation” of her husband.
Missak Manouchian will be buried next to such French greats as Victor Hugo, Jean-Jacques Rousseau, Marie and Pierre Curie, Emile Zola, Alexandre Dumas and others.
Prime Minister Pashinyan will also have meetings with the President of the French Senate Gerard Larcher, Prime Minister Gabriel Attal, Paris Mayor Anne Hidalgo.