Թուրքիայի քաղաքացիները 2023 թվականի ընթացքում Հայաստանում 3 բնակարան են ձեռք բերել բազմաբնակարան բնակելի շենքերում, բոլորը` Երևանում։ Այդ մասին հայտնել են կադաստրի կոմիտեից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Կադաստրի կոմիտեից տեղեկացրել են նաև, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները 2023-ին անշարժ գույք ձեռք չեն բերել ՀՀ–ում, մինչդեռ 2022-ին 2 անշարժ գույք էին գնել, մեկը Երևանում, մյուսը Լոռու մարզում (1 անհատական բնակելի տուն)։
«Հայաստանի Հանրապետությունում Թուրքիայի քաղաքացիների կողմից 2023 թվականին վաճառվել է բազմաբնակարան բնակելի շենքի 2 բնակարան Երևան քաղաքում և 1 հողամաս Արարատի մարզում: Նույն այդ ժամանակահատվածում Ադրբեջանի քաղաքացու կողմից վաճառվել է բազմաբնակարան բնակելի շենքի 1 բնակարան»,– հայտնել են կոմիտեց` չհստակեցնելով այդ երկրների քաղաքացիների ազգությունը:
Կադաստրի կոմիտեի ավելի վաղ հրապարակված տվյալներով ՀՀ անշարժ գույքի շուկայում օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից 2023 թվականին իրականացվել է առուվաճառքի 4479 գործարք։ 1492-ի դեպքում օտարերկրացիները գնորդ են եղել, 2834-ի դեպքում վաճառող, իսկ 153-ի դեպքում` 2 կողմն էլ հանդիսացել են օտարերկրյա քաղաքացիներ։
Թուրքիայի քաղաքացիություն ունեցող անձինք առաջին անգամ Հայաստանում անշարժ գույք են գնել 2005 թվականին, իսկ Ադրբեջանի քաղաքացիություն ունեցողները` 2012-ին։

Граждане Турции за 2023 год приобрели 3 квартиры в многоквартирных жилых домах в Армении, все в Ереване. Об этом сообщили в Комитете кадастра, передает Sputnik Армения.
В 2022 году граждане Турции приобрели в Армении 11 квартир, также в Ереване.
В Комитете кадастра также сообщили, что в 2023 году граждане Азербайджана не приобретали недвижимость в Армении, при этом в 2022 году они купили 2 объекта недвижимости — квартиру в Ереване и частный дом в Лорийской области.
«Гражданами Турции в Республике Армения в 2023 году были проданы 2 квартиры в многоквартирном жилом доме в Ереване и 1 земельный участок в Араратской области. За тот же период гражданином Азербайджана была продана 1 квартира в многоквартирном жилом доме», – сообщили в Комитете, не уточняя национальную принадлежность продавцов.
В 2022 году граждане Азербайджана и Турции не продавали недвижимость в Армении.
Согласно данным, которые ранее опубликовал Комитет кадастра, в 2023 году иностранными гражданами на рынке недвижимости Армении было совершено 4479 сделок купли-продажи. В 1492 случаях иностранцы были покупателями, в 2834 случаях – продавцами, при этом в 153 случаях обе стороны были иностранными гражданами.
Граждане Турции впервые приобрели недвижимость в Армении в 2005 году, а граждане Азербайджана – в 2012 году.