Փետրվարի 21-ին Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը Ռիո Դե Ժանեյրոյում մեկնարկած G20-ի անդամ երկրների արտգործնախարարների ժողովի շրջանակներում հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ, որի ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին և այդ շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպումներին, ինչպես նաև տարածաշրջանում տեղի ունեցող վերջին զարգացումներին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Պաղեսիտնի Գազայի հատվածում տիրող իրավիճակին և քննարկել հնարավորինս կարճ ժամանակահատվածում հրադադարի հաստատման հարցը, գրում է Ermenihaber-ը։
Բացի այդ, թուրք և ամերիկացի նախարարները մտքեր են փոխանակել Հյուսիսատլանտյան դաշինքում (ՆԱՏՕ) տեղի ունեցող զարգացումների շուրջ։
Արտգործնախարարները քննարկել են նաև առաջիկայում սպասվող բարձր մակարդակի այցերի ժամանակահատվածի հետ կապված հարցեր։

U.S. Secretary of State Antony Blinken and Turkish Foreign Minister Hakan Fidan met in Brazil on Wednesday, February 21 and discussed bilateral ties and regional issues.
On the sidelines of the G-20 Foreign Ministers Meeting in Rio de Janeiro, the two also reportedly discussed peace talks between Armenia and Azerbaijan, according to Turkish diplomatic sources cited by Anadolu Agency.
Also Wednesday, Spokesperson for the U.S. Department of State Matthew Miller said Blinken still believes that peace between Armenia and Azerbaijan is within reach.