Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Այդ մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է France24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Մեր կարծիքով, hավաքական անվտանգության վերաբերյալ պայմանագիրը Հայաստանի նկատմամբ չի կատարվել, հատկապես 2021-2022 թվականներին, և դա չէր կարող անտեսվել մեր կողմից։ Մենք սառեցրել ենք մեր մասնակցությունն այդ պայմանագրին։ Տեսնենք, թե ինչ կլինի հետո», – ասել է Փաշինյանը։
Հայաստանը բազմիցս է մեղադրել ՀԱՊԿ–ին ՀՀ հանդեպ իր պարտավորությունները չկատարելու մեջ։ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ոչ մի սպասելիք ՀԱՊԿ–ից չկա, քանի որ այդ կազմակերպությունից «համարժեք արձագանք» չի եղել 2022–ի սեպտեմբերին, Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման ժամանակ։
Տևական ժամանակ է, ինչ Հայաստանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ նիստերին և այլ միջոցառումներին, ինչպես նաև համատեղ զորավարժություններին։ 2023–ի նոյեմբերին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցել Մինսկում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին։

Армения практически заморозила свое участие в работе Организации Договора о коллективной безопасности. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в интервью France 24.
«Я считаю, что ОДКБ не выполнила свои обязательства по безопасности в отношении Армении, в частности, в 2021, 2022 годах, и это не могло пройти без последствий. И следствием этого является то, что мы практически, по сути, заморозили наше участие в ОДКБ», – заявил Пашинян.
Отвечая на вопрос о российской военной базе в Армении, премьер-министр сказал, что российская военная база находится в Армении не в рамках ОДКБ.
«Это совершенно иная договорно-правовая плоскость, и у нас не было повода обращаться к этой плоскости», – сказал премьер.