Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Այդ մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է France24 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում։
«Մեր կարծիքով, hավաքական անվտանգության վերաբերյալ պայմանագիրը Հայաստանի նկատմամբ չի կատարվել, հատկապես 2021-2022 թվականներին, և դա չէր կարող անտեսվել մեր կողմից։ Մենք սառեցրել ենք մեր մասնակցությունն այդ պայմանագրին։ Տեսնենք, թե ինչ կլինի հետո», – ասել է Փաշինյանը։
Հայաստանը բազմիցս է մեղադրել ՀԱՊԿ–ին ՀՀ հանդեպ իր պարտավորությունները չկատարելու մեջ։ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ ոչ մի սպասելիք ՀԱՊԿ–ից չկա, քանի որ այդ կազմակերպությունից «համարժեք արձագանք» չի եղել 2022–ի սեպտեմբերին, Ադրբեջանի լայնածավալ հարձակման ժամանակ։
Տևական ժամանակ է, ինչ Հայաստանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ նիստերին և այլ միջոցառումներին, ինչպես նաև համատեղ զորավարժություններին։ 2023–ի նոյեմբերին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցել Մինսկում կայացած ՀԱՊԿ գագաթնաժողովին։

Armenia has frozen its participation in the Russian-led Collective Security Treaty Organisation (CSTO) because the pact had failed the country, Prime Minister Nikol Pashinyan said in an interview broadcast on Thursday, February 22.
Pashinyan also said Azerbaijan, with which Armenia has fought two wars over the past three decades, was not adhering to the principles needed to clinch a long-term peace treaty, and suggested Azerbaijan was preparing to launch another attack.
Pashinyan told France 24 television that the CSTO pact, dominated by Russia, had failed Armenia, Reuters reports.
"The Collective Security Treaty has not fulfilled its objectives as far as Armenia is concerned, particularly in 2021 and 2022. And we could not let that happen without taking notice," Pashinyan said through an interpreter.
"We have now in practical terms frozen our participation in this treaty. As for what comes next, we shall have to see."
He said there was no discussion for the moment of closing a Russian base in Armenia. That was subject to different treaties.
Pashinyan has in recent months expressed discontent with Armenia's longstanding ties with Russia and said Armenia could no longer rely on Russia to ensure its defence needs. He had suggested its membership of the CSTO was under review.