Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու՝ Հայաստան այցի մասին այս պահին տեղեկություն չկա, ճեպազրույցում հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Բայց եթե նման այց լինի, կարծում եմ, դա կլինի տարածաշրջանային այց, ոչ թե Հայաստան»,- նշել է նա, մեջբերում է Aysor.am-ը։
Սիմոնյանի կարծիքով՝ Հայաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմ շատ վաղուց է տարվում։
«Երբ տարբեր ռուսական քարոզիչներ, ցավոք սրտի՝ հաճախ հայկական աղավաղված ազգնուններով ՀՀ-ում միտինգներ ու երթեր են անոնսում, հիբրիդային պատերազմի մասին խոսելն արդեն մովետոն է»,- նշել է նա։
Փետրվարի 26-ին որոշ ԶԼՄ-ներ իրենց դիվանագիտական աղբյուրներին հղումով տեղեկություններ էին տարածում Ուկրաինայի նախագահի՝ ՀՀ հնարավոր այցի մասին, որոնք, սակայն, որևէ հիմնավորում չունեն:

President of the Armenian Parliament Alen Simonyan does not have information about a possible visit to the country by Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy.
“As for Zelenskyy’s visit, at the moment there is no such information, but in case such a visit does happen, it will be regional, and not just to Armenia,” he said on Tuesday, February 27.
Simonyan noted that conversations about achieving peace between Yerevan and Baku during Zelenskyy’s visit will be acceptable the Ukrainian President visits both countries.
Azerbaijani media reported, however, that no visit of the Ukrainian President to Azerbaijan is planned.
Earlier, Factor TV reported about Zelensky’s upcoming visit to Armenia. The channel said the visit would take place “in the near future”, probably on March 4-5, but added that an exact date has not been fully confirmed.