Եվրախորհրդարանն ընդունել է արտաքին քաղաքականության և ԵՄ անվտանգության և պաշտպանության քաղաքականության վերաբերյալ 2 զեկույց՝ կոչ անելով ԵՄ-ին պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ և կասեցնել Ադրբեջանի հետ նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը։
«Զեկույցներից յուրաքանչյուրում ԵՄ-ին կոչ է արվում.
Անհապաղ պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ և կասեցնել ռազմավարական էներգետիկ գործընկերության մասին փոխըմբռնման հուշագիրը:
Պատրաստ լինել թիրախավորված և անհատական պատժամիջոցներ սահմանելու Ադրբեջանի քաղաքական և ռազմական ղեկավարության դեմ, կասեցնել նավթի և գազի ներմուծումը Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ցանկացած ռազմական ագրեսիայի դեպքում:
Ամրապնդել Հայաստանում ԵՄ առաքելության մանդատը, ավելացնել դրա չափը, երկարացնել դրա ժամկետը և դիտորդներ տեղակայել Թուրքիայի հետ սահմանին։
Կասեցնել Ադրբեջանի հետ նոր գործընկերության համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները»,–ասվում է գրառման մեջ։

29 Февраль 2024 - 11:33 AMT
Европарламент принял резолюции, в которых призывает ЕС немедленно применить санкции против Азербайджана и приостановить Меморандум о взаимопонимании в области стратегического энергетического партнерства. Об этом сообщил секретарь Национального собрания фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян.
«Европарламент принял 2 резолюции касательно внешней политики и политики безопасности и обороны, в каждой из которых призывает ЕС:
-немедленно применить санкции против Азербайджана и приостановить Меморандум о взаимопонимании в области стратегического энергетического партнерства;
-быть готовым установить целенаправленные и индивидуальные санкции против политического и военного правительства Азербайджана, приостановить ввоз нефти и газа при любой военной агрессии против Армении со стороны Азербайджана;
-укрепить мандат миссии ЕС в Армении, расширить ее, продлить срок действия и разместить наблюдателей на границе с Турцией;
-приостановить переговоры вокруг соглашения о новом партнерстве с Азербайджаном», – написал Ованнисян.