Տեղ գյուղի մերձակայքաում ՀՀ ԶՈւ զինծառայողների կողմից վնասազերծված Ադրբեջանի ԶՈւ զինծառայողը ձերբակալվել է․ նախաքննությունը շարունակվում է։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
«ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 15-րդ կետերով, 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 340-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 44-425-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 469-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովի կողմից 2024թ. փետրվարի 28-ին դիվերսիայի փորձ, այլ անձանց կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ինչպես նաև ազգային, կրոնով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով սպանության փորձ կատարելու, ապօրինի կերպով հրազեն և ռազմամթերք կրելու և փոխադրելու, հրազենի և ռազմամթերքի մաքսանենգության և Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանն ապօրինի հատելու դեպքերի առթիվ:
Ռուսլան Փենախովը, քննիչի որոշմամբ, ձերբակալվել է:
Հանգամանքները քննությամբ պարզվում են։
Փետրվարի 28–ին Հայաստանի ազգային անվտանգության ծառայությունը հաղորդել էր, որ վաղ ռավոտյան Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանցի զինծառայողն անցել է հայկական տարածք, նա զինված է եղել։ Պաշտպանությանա նախարարության զինծառայողները վնասազերծել են նրան։ Ադրբեջանը հայտնել էր, որ իր զինծառայողը մոլորվել է Լաչինի շրջանում՝ անբարենպաստ եղանակի պատճառով։

29 Февраль 2024 - 09:04 AMT
Военнослужащий ВС Азербайджана, обезвреженный военнослужащими ВС РА, подвернут аресту, предварительное следствие продолжается. Об этом сообщил Следственный комитет РА.
«В Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного строя и общественной безопасности Следственного комитета Республики Армении возбуждено уголовное дело по пунктам 7 и 15 части 2 статьи 44-155, части 1 статьи 335, части 1 статьи 340, части 1 статьи 44-425 и части 1 статьи 469 Уголовного кодекса Республики Армения в отношении военнослужащего ВС Азербайджана Руслана Эльданиса-оглу Пенахова, в связи с совершением 28 февраля 2024 года попытки диверсии способом, опасным для жизни других лиц, а также по мотивам ненависти, нетерпимости и вражды на национальной почве, на почве вероисповедания, с незаконным ношением огнестрельного оружия и боеприпасов и незаконным пересечением государственной границы Республики Армения», – говорится в сообщении Следственного комитета.
Руслан Пенахов арестован по решению следователя.
Ранее в СНБ РА сообщили, что 28 февраля около 05:15 военнослужащий ВС Азербайджана, вооруженный автоматом АКМ и 1 обоймой пересек линию соприкосновения между Арменией и Азербайджаном на пограничном участке общины Тех Сюникской области.