ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Մոսկվան ու Երևանը կապրեն հաշտ և խաղաղ, իսկ հայ–ռուսական հարաբերությունների պատմությունը հիմք կծառայի երկկողմ համագործակցության զարգացման համար։
Այդ մասին Զախարովան խոսել է, անդրադառնալով Երիտասարդության համաշխարհային փառատոնին և պատասխանելով այն հարցին, թե այս տուրբուլենտ շրջանում ինչ կարելի է ասել ՀՀ երիտասարդներին և ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ժողովրդին, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Ոչ թե ես եմ ասում Հայաստանի երիտասարդներին, այլ փառատոնին մասնակցող ՀՀ երիտասարդներն են մոտենում, խոսում բարեկամական հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտության մասին, խնդրում են լուսանկարվել, նվերներ են փոխանակում։ Եվ երազում են այն մասին, որ մենք ապրենք խաղաղ, համերաշխ։ Առավել ևս, որ մենք հարաբերությունների այսպիսի ֆանտաստիկ պատմություն ունենք։ Եվ այն պետք է լինի և կլինի, չեմ կասկածում, ապագայում, արդեն նոր սերունդների միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հիմքը»,-ասել է Զախարովան։

Москва и Ереван будут жить в мире и согласии, история российско-армянских отношений станет основой для развития двустороннего сотрудничества. Об этом заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, пишет ТАСС.
Отвечая на вопрос, что можно в текущий турбулентный период отношений с Ереваном сказать ребятам из Армении и в целом народу республики, Захарова отметила, что и у самих ребят немало открытых и искренних пожеланий на Всемирном фестивале молодежи.
«Не я говорю ребятам из Армении, а ребята из Армении в рамках этого фестиваля подходят, говорят о необходимости развития дружеских отношений, просят сфотографироваться, обмениваются подарками. И мечтают о том, что мы будем жить в мире, согласии. Тем более у нас есть такая фантастическая история отношений. И она должна и будет, я в этом не сомневаюсь, основой для развития двухсторонних отношений в будущем, уже новыми поколениями», – подчеркнула Захарова.
В последнее время власти Армении неоднократно допускали критические высказывания в адрес России, Ереван пропускал встречи в некоторых интеграционных форматах. В частности, премьер Армении Никол Пашинян не присутствовал на саммите ОДКБ в Минске, а также заявил, что республика приостановила участие в этой организации.