Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և այցով Երևանում գտնվող Կիպրոսի արտաքին գործերի նախարար Կոնստանտինոս Կոմբոսը կարևորվել են երկու երկրների սերտ համագործակցությունն ինչպես Եվրամիության և այլ միջազգային հարթակներում, այնպես էլ երկկողմ օրակարգային թեմաների շուրջ:
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են փոխադարձաբար դիվանագիտական ներկայացուցչություններ ունենալու հարցին և ընդգծել հնարավորինս սեղմ ժամկետում խնդրի լուծմանը հասնելու պատրաստակամությունը:
Նախագահը նշել է. «Մեր բարեկամական հարաբերություններն այնպիսի պատմություն ունեն, որ պարտավորեցնում են ավելի ամրապնդել և զարգացել դրանք: Միևնույն ժամանակ, կարող եմ նշել, որ մենք հաջողությամբ շարունակում ենք խորացնել այդ համագործակցությունը բոլոր մակարդակներում՝ սկսած մարդկային շփումներից, վերջացրած քաղաքական հարթակներով:
Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել Կիպրոսի կառավարությանը, իշխանությանը և ժողովրդին այն աջակցության համար, որ դուք ցուցաբերեցիք և ցուցաբերում եք Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցներին»:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար նախարարն ասել է. «Մենք ունենք երկարամյա ավանդական հարաբերություններ, ինչպես նաև շատ ջերմ կապ կա հաստատված մեր ժողովուրդների միջև և ապագայում էլ մենք պատրաստ ենք դրանք ավելի զարգացնել ու ընդլայնել մեր համագործակցությունը բոլոր ուղղություններով»:
Կարևորվել է Հայաստան-Կիպրոս կանոնավոր ուղիղ թռիչքների առկայությունն, ինչն էապես նպաստում է երկու երկրների միջև տնտեսության, գործարարության և տուրիզմի ու ընդհանրապես, բազմաշերտ համագործակցության զարգացմանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունները քաղաքական տնտեսական և այլ բնագավառներում շարունակաբար ընդլայնելու և զարգացնելու ուղիների վերաբերյալ հարցեր:
Մտքեր են փոխանակվել էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների և այլ ոլորտներում երկու երկներում առկա ներուժի ամբողջական իրականացման շուրջ ջանքերի միավորման և տարբեր՝ երկկողմ և բազմակողմ համատեղ ծրագրերի կյանքի կոչման հեռանկարների վերաբերյալ:

7 Март 2024 - 11:31 AMT
Президент Армении и глава МИД Кипра обсудили вопросы постоянного расширения и развития двусторонних отношений
Президент Армении Ваагн Хачатурян принял делегацию, возглавляемую министром иностранных дел Республики Кипр Константиносом Комбосом. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
«Наши дружеские отношения имеют такую ​​историю, что мы обязаны и дальше укреплять и развивать их. При этом могу отметить, что мы успешно продолжаем углублять это сотрудничество на всех уровнях, начиная от человеческих контактов и заканчивая политическими площадками. Я также хотел бы поблагодарить правительство, власти и народ Кипра за поддержку, которую вы оказали и оказываете нашим соотечественникам из Нагорного Карабаха», – отметил президент.
В ходе встречи были обсуждены вопросы путей постоянного расширения и развития двусторонних отношений в политической, экономической и других сферах.
С обеих сторон было подчеркнуто тесное сотрудничество двух стран как на Европейском Союзе, так и на других международных площадках, а также по темам двусторонней повестки дня. В ходе беседы стороны коснулись вопроса взаимного наличия дипломатических представительств и подчеркнули готовность достичь решения проблемы в кратчайшие сроки.
Было подчеркнуто наличие регулярных прямых авиарейсов между Арменией и Кипром, что существенно способствует развитию экономики, бизнеса и туризма и в целом многоплановому сотрудничеству между двумя странами.
Состоялся обмен мыслями о перспективах объединения усилий для полной реализации потенциала обеих стран в энергетической, высокотехнологичной и других сферах, реализации различных двусторонних и многосторонних совместных программ.