ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցության շրջանակում թուրքական TRT World հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, պատասխանելով ապագայում ԵՄ-ին անդամակցության մտադրության մասին, ասել է, որ ՀՀ–ում ակտիվորեն քննարկվում են նոր հնարավորությունները, այդ թվում՝ ԵՄ-ին անդամակցության գաղափարը։
Նա նաև ասել է, որ Հայաստանի ժողովուրդն ունի եվրոպական ձգտումներ:
«Հաշվի առնելով այն բոլոր մարտահրավերները, որոնց մենք ստիպված ենք դիմակայել վերջին 3-4 տարիների ընթացքում՝ Հայաստանում ակտիվորեն քննարկվում են առկա նոր հնարավորությունները։ Գաղտնիք չեմ բացահայտնի, եթե ասեմ, որ այդ շարքում է նաև ԵՄ-ին անդամակցության գաղափարը. Հայաստանի ժողովուրդն ունի եվրոպական ձգտումներ, և ինչպես ասացի, մենք անցնում ենք գործընթացի միջով և կտեսնենք, թե ինչպիսին կլինի գործընթացի ավարտը, որն այս պահին ոչ ոք չի կարող վստահ լինել կամ կանխատեսել»,– ասել է Միրզոյանը։

9 Март 2024 - 11:50 AMT
В Армении активно обсуждаются новые возможности, в том числе идея вступления в Евросоюз. Об этом министр иностранных дел Арарат Мирзоян заявил в интервью телеканалу TRT World, отвечая на вопрос, задумывались ли они когда-нибудь о вступлении в ЕС, возможно ли это в ближайшем или отдаленном будущем, или может быть членство в НАТО интересует Армению как часть внешней политики по отношению к Западу.
«Учитывая все вызовы, с которыми нам пришлось столкнуться за последние 3-4 года, в Армении активно обсуждаются новые возможности. Не открою секрета, если скажу, что в этом русле и идея вступления в ЕС: у народа Армении европейские устремления, и, как я уже сказал, мы проходим этот процесс и увидим, каким будет конец этого процесса, в котором на данный момент никто не может быть уверен или предугадать его», – сказал Мирзоян.