ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին մասնակցության շրջանակում թուրքական TRT World հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, պատասխանելով ապագայում ԵՄ-ին անդամակցության մտադրության մասին, ասել է, որ ՀՀ–ում ակտիվորեն քննարկվում են նոր հնարավորությունները, այդ թվում՝ ԵՄ-ին անդամակցության գաղափարը։
Նա նաև ասել է, որ Հայաստանի ժողովուրդն ունի եվրոպական ձգտումներ:
«Հաշվի առնելով այն բոլոր մարտահրավերները, որոնց մենք ստիպված ենք դիմակայել վերջին 3-4 տարիների ընթացքում՝ Հայաստանում ակտիվորեն քննարկվում են առկա նոր հնարավորությունները։ Գաղտնիք չեմ բացահայտնի, եթե ասեմ, որ այդ շարքում է նաև ԵՄ-ին անդամակցության գաղափարը. Հայաստանի ժողովուրդն ունի եվրոպական ձգտումներ, և ինչպես ասացի, մենք անցնում ենք գործընթացի միջով և կտեսնենք, թե ինչպիսին կլինի գործընթացի ավարտը, որն այս պահին ոչ ոք չի կարող վստահ լինել կամ կանխատեսել»,– ասել է Միրզոյանը։

New opportunities, including the idea of joining the European Union, are being actively discussed in Armenia, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said in an interview with Turkey’s TRT World TV channel.
Mirzoyan made the remarks when asked whether Armenia has ever thought about joining the EU, whether such a move is possible in the near or distant future, or whether Armenia is interested in NATO membership.
“Given all the challenges that we have faced over the past 3-4 years, new opportunities are being actively discussed in Armenia,” Mirzoyan said.
“I will not be revealing a secret if I say that the idea of joining the EU is in this vein: the people of Armenia have European aspirations, and, as I already said, we are going through this process and we will see what the end of this process will be, no one can predict [the future] at the moment.”