ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումին շրջանակներում թուրքական TRT World հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, պատասխանելով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև առևտրային միջանցքի մասին հարցին,մ ասել է, որ ՀՀ–ն պատրաստ է մաս դառնալ նոր միջազգային տարանցիկ ուղիների, սակայն, «ոչ ոք չի կարող մուտք գործել և դուրս գալ մեր երկրից առանց պատշաճ գրանցման»։
«Հայաստանը ոչ միայն հետաքրքրված է, այլև պատրաստ է մաս դառնալ նոր միջազգային լոգիստիկ, տարանցիկ ուղիների։ Այս թեմայի շուրջ քննարկումը կառուցողականորեն ծավալելու, շոշափելի արդյունքների համար, ինչպես նաև մեր մտադրությունները, պատրաստվածությունը լավագույնս ներկայացնելու նպատակով մենք մշակել ենք «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, որն իրականացվելու պարագայում տնտեսական առավելություններ կբերի տարածաշրջանի բոլոր երկրներին և դրանից անդին, և ոչ միայն տնտեսական, այլ նաև քաղաքական. իրականացվելու պարագայում այն կարող է դառնալ տարածաշրջանում խաղաղությանը նպաստող նշանակալի գործոն, քանի որ առևտուրը, փոխկապակցվածությունն իրենց հետ բերում են որոշակի կայունություն, խաղաղություն։ Սա է մեր մտադրությունը։
Այս նախաձեռնությունը մենք շարունակում ենք ներկայացնել մեր բոլոր հնարավոր գործընկերներին։ Դրա հիմքում դրված գաղափարն այն է, որ Ադրբեջանից բեռները, անձինք կարող են հատել, անցնել ՀՀ սահմանը և մուտք գործել Նախիջևանի տարածք, և նույնը պետք է գործի ՀՀ քաղաքացիների համար»,–ասել է նա։
Միրզոյանը հավելել է, որ կա չորս կարևոր պայման, որոնք թույլ կտան գործընթացը պատշաճորեն իրականացնել։
«Մի քանի տասնամյակ շրջափակման մեջ եղած ենթակառուցվածքները պետք է ապաշրջափակվեն այն երկրների ինքնիշխանության ներքո, որոնց տարածքով դրանք անցնում են, դրանք պետք է գործեն կողմերի ազգային իրավազորության ներքո, ինչպես նաև հավասարության և փոխդարձության սկզբունքներով։
Այս սկզբունքները շատ բնական են, աշխարհում բոլորը կհամաձայնեն, իսկ Ադրբեջանից մենք լսում ենք, որ նրանք հարգում են այս սկզբունքները, մտադրություն չունեն խախտել ՀՀ ինքնիշխանությունը, բայց միաժամանակ առաջարկում են, որ երրորդ երկրի ուժեր տեղակայվեն, օր.՝ ՀՀ-ով անցնելիք երկաթգծի երկայնքով։ Նրանց ակնկալիքը նաև այն է, որ Ադրբեջանի քաղաքացիները կանցնեն ՀՀ տարածքով՝ առանց անցնելու սահմանային ստուգման ընթացակարգեր, մաքսային հսկողություն։
Մենք հավատացած ենք, որ ՀՀ-ն կարող է ապահովել իր տարածքով անցնող ուղևորների անվտանգությունը, մենք կարող ենք դյուրացնել ընթացակարգերը, ժամանակակից, նորարար տեխնոլոգիաներն այդ հարցում կարող են օգտակար լինել, բայց ոչ ոք չի կարող մուտք գործել և դուրս գալ մեր երկրից առանց պատշաճ գրանցման»,–ասել է Միրզոյանը։

Армения не только заинтересована, но и готова стать частью новых международных логистических и транзитных маршрутов, но никто не может въехать в Армению и выехать из страны без регистрации. Об этом заявил министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян в интервью телеканалу TRT World, касаясь вопроса позиции Армении в отношении международных дорог.
По словам министра, с целью конструктивного расширения дискуссии по этой теме, получения ощутимых результатов, а также наилучшим образом представить намерения и готовность Армении разработан проект "Перекресток мира", в случае реализации которого, ожидаются экономические преимущества — для всех стран региона и за его пределами, причем не только экономические, но и политические: в случае реализации он может стать важным фактором, способствующим миру в регионе, поскольку торговля и взаимосвязь приносят с собой определенную стабильность, мир.
«Таково наше намерение. Мы продолжаем знакомить с этой инициативой всех наших потенциальных партнеров. Идея заключается в том, что товары и люди из Азербайджана могут пересекать границу РА и въезжать на территорию Нахиджевана, и то же самое должно распространяться на граждан РА. Есть четыре важных условия, которые позволят осуществить процесс правильно.
Инфраструктуры, находившиеся в блокаде несколько десятилетий, должны быть разблокированы — под суверенитетом стран, через которые они проходят, они должны действовать под национальной юрисдикцией сторон, а также на принципах равенства и взаимности.
Эти принципы вполне естественны, все в мире с этим согласятся, и мы слышим от Азербайджана, что они уважают эти принципы, у них нет намерения нарушать суверенитет Армении, но в то же время они предлагают, чтобы силы третьей страны были развернуты, например, вдоль железной дороги, которая пройдет через Армению», – отметил Мирзоян.
По его словам, в Баку ожидают, что граждане Азербайджана пройдут через территорию Армении, минуя пограничные процедуры, таможенный контроль.
«Мы уверены, что Армения может обеспечить безопасность пассажиров, проходящих через ее территорию, мы можем облегчить процедуры, современные, инновационные технологии могут быть полезны в этом деле, но никто не может въехать и выехать из нашей страны без надлежащей регистрации», – подчеркнул Мирзоян.