ՀՀ–ն ու Հնդկաստանը կմիավորեն ջանքերը Հայաստանում աշխատանքային միգրացիայի գործընթացի կազմակերպմանը նպաստող մեխանիզմների ստեղծման համար: Այդ մասին հայտնել են Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Այս որոշումը կայացվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի` Հնդկաստան կատարած այցի ընթացքում, որտեղ համապատասխան պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հնդիկ գործընկերների հետ: Նախաձեռնությունն ի հայտ է եկել Հայաստանում աշխատանք գտնել ցանկացող հնդիկ քաղաքացիների աճող հոսքի ֆոնին։
Կողմերը քննարկում են աշխատանքի և զբաղվածության ոլորտում փոխըմբռնման հուշագրի կնքումը: Բացի այդ, նախատեսվում է Միասնական սոցիալական ծառայության միջոցով ստեղծել մասնագիտացված հարթակ, որը մի կողմից հնդիկ բանվորներին կօգնի աշխատանք գտնել, մյուս կողմից՝ Հայաստանում նրանց թափուր աշխատատեղեր առաջարկել:
Միգրացիայի գործընթացի արդյունավետ կառավարման համար կողմերը մտադիր են համապատասխան նորմատիվ-իրավական բազա մշակել:
Ներքին գործերի նախարարության ներգաղթի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի դեկտեմբեր ամսվա դրությամբ գրանցվել է Հնդկաստանի քաղաքացիների Հայաստան մուտք գործելու 54,582 դեպք։ Հայաստանում նրանք զբաղված են հիմնականում ծառայությունների և շինարարության ոլորտում։ 2023 թվականին Հայաստանում կացության կարգավիճակ է ստացել Հնդկաստանի 2035 քաղաքացի։

12 Март 2024 - 09:11 AMT
Ереван и Дели объединят усилия для создания механизмов, способствующих организации процесса трудовой миграции в Армении. Об этом сообщили в министерстве труда и социальных вопросов в ответ на официальный запрос Sputnik Армения.
Это решение было принято в ходе визита министра труда и социальных вопросов Армении Нарека Мкртчяна в Индию, где были достигнуты соответствующие договоренности с индийскими коллегами.
Инициатива появилась на фоне растущего потока индийских граждан, стремящихся найти работу в Армении.
В рамках обсуждений стороны рассматривают заключение меморандума о взаимопонимании в области труда и занятости.
Кроме того, планируется создание специализированной платформы через Единую социальную службу которая, с одной стороны, будет помогать индийским рабочим находить работу, с другой – предлагать им вакансии в Армении.
Для эффективного управления процессом миграции стороны намерены разработать соответствующую нормативно-правовую базу.
По данным Службы миграции и гражданства Министерства внутренних дел, на декабрь 2023 года было зафиксировано 54 582 случая въезда в Армению граждан Индии. В Армении они заняты, в основном, в сфере услуг и строительстве. За 2023 год статус проживания получили в Армении 2035 граждан Индии.