ՀՀ–ն ու Հնդկաստանը կմիավորեն ջանքերը Հայաստանում աշխատանքային միգրացիայի գործընթացի կազմակերպմանը նպաստող մեխանիզմների ստեղծման համար: Այդ մասին հայտնել են Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Այս որոշումը կայացվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանի` Հնդկաստան կատարած այցի ընթացքում, որտեղ համապատասխան պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հնդիկ գործընկերների հետ: Նախաձեռնությունն ի հայտ է եկել Հայաստանում աշխատանք գտնել ցանկացող հնդիկ քաղաքացիների աճող հոսքի ֆոնին։
Կողմերը քննարկում են աշխատանքի և զբաղվածության ոլորտում փոխըմբռնման հուշագրի կնքումը: Բացի այդ, նախատեսվում է Միասնական սոցիալական ծառայության միջոցով ստեղծել մասնագիտացված հարթակ, որը մի կողմից հնդիկ բանվորներին կօգնի աշխատանք գտնել, մյուս կողմից՝ Հայաստանում նրանց թափուր աշխատատեղեր առաջարկել:
Միգրացիայի գործընթացի արդյունավետ կառավարման համար կողմերը մտադիր են համապատասխան նորմատիվ-իրավական բազա մշակել:
Ներքին գործերի նախարարության ներգաղթի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի դեկտեմբեր ամսվա դրությամբ գրանցվել է Հնդկաստանի քաղաքացիների Հայաստան մուտք գործելու 54,582 դեպք։ Հայաստանում նրանք զբաղված են հիմնականում ծառայությունների և շինարարության ոլորտում։ 2023 թվականին Հայաստանում կացության կարգավիճակ է ստացել Հնդկաստանի 2035 քաղաքացի։

Yerevan and Delhi will join forces to create mechanisms that will handle labor migration issues in Armenia, the Ministry of Labor and Social Affairs reveals, according to Sputnik Armenia.
Such a decision was made during the visit of Armenian Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan to India, where agreements were reached with Indian colleagues.
The initiative comes amid a growing influx of Indian citizens seeking employment in Armenia.
As part of the discussions, the parties are considering concluding a memorandum of understanding in the field of labor and employment.
In addition, it is planned to create a specialized platform through the Unified Social Service which, on the one hand, will help Indian workers find work, and on the other, offer them vacancies in Armenia.
To effectively manage the migration, the parties intend to develop an appropriate regulatory framework.
According to the Migration and Citizenship Service of the Ministry of Internal Affairs, 54,582 entries by Indian citizens to Armenia were recorded as of December 2023. In Armenia they are mainly employed in the service sector and construction. In 2023, 2,035 Indian citizens received residence status in Armenia.