Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասուլիսում պատասխանել է այն հարցին, թե ինչու է հայկական կողմը վերադարձրել վեջերս ՀՀ սահմանը հատած ադրբեջանցի զինծառայողին, եթե դիմացը ոչ մի հայ գերի ազատ չի արձակվել։
Նա բացատրել է դա նրանով, որ կողմերի միջև պայմանավորվածություն կա վերադարձնելու բոլոր այն անձանց և զինծառայողներին, որոնք հակառակ կողմում են հայտնվել մոլորվելու և տեղանքում չկողմնորոշվելու արդյունքում։
«ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև գոյություն է ունեցել և, ըստ էության, շարունակում է գոյություն ունենալ պայմանավորվածություն, որ այն զինվորները, որոնք մոլորվելով հայտնվում են հակառակ կողմում, կարճ ժամանակ անց վերադարձվում են: Մենք Ադրբեջանի նախագահի հետ վերջին շրջանի քննարկումներում փոխադարձաբար վերահաստատել ենք, որ եթե մոլորվելու դեպք լինի, պետք է վերադարձնենք»,–ասել է Փաշինյանը։
Նա ասել է, որ չգիտենք, թե հաջորդ զինվորը որ կողմից կլինի:
«Ես վերահաստատում եմ մեր դիրքորոշումը, որ, եթե նման դեպք լինի, մենք հավատարիմ ենք մնալու բարձրագույն մակարդակով ձեռք բերված այդ պայմանավորվածությանը»,-ասել է Փաշինյանը:
Վարչապետը նաև հայտարարել է, որ գերիների վերադարձի ուղղությամբ ամենօրյա աշխատանք է տարվում:
Մարտի 4-ին Հայաստանի ԱԱԾ-ն հայտարարեց, որ Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հատվածում ՀՀ ՊՆ զինծառայողների կողմից փետրվարի 28-ի ժամը 05։15-ի սահմաններում հայտնաբերված, Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանը հատած ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովը, Հայաստանի Հանրապետության որոշմամբ, կհանձնվի ադրբեջանական կողմին:

Pashinyan noted at a press conference on Tuesday, March 12 that Armenia and Azerbaijan have long had a high-level agreement on the return of military personnel who get lost and find themselves on the opposite side. However, even before 2018, the agreement was being violated due to different interpretations.
“During the latest discussions with [Azerbaijani President Ilham] Aliyev, an agreement was reached that soldiers should be returned to the opposing side if such incidents occur,” Pashinyan said.
According to him, difficulties with return arise if soldiers deliberately violate the border or commit crimes.
“We have now made a step by putting the agreement into practice after a long break,” Pashinyan said.
He noted that a criminal case was opened to establish whether the Azerbaijani serviceman deliberately crossed the border and found that the serviceman had lost his bearing.
On February 28, the Azerbaijani Ministry of Defense announced the disappearance of its serviceman at the border, and on February 29, the Investigative Committee of Armenia opened a criminal prosecution against the detained Azerbaijani soldier, which was discontinued on March 4. The Armenian side collected evidence that a serviceman of the Azerbaijani Armed Forces, Ruslan Penakhov, found himself at the positions of the Armenian Armed Forces on February 28, 2024 after an incident between military personnel on the Azerbaijani side: he ran away and got lost. On March 5 he was returned to Baku.