ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության ներկայացուցիչ Պետեր Ստանոն հայտարարել է, որ Հայաստանը կարող է Եվրամիությանն անդամակցելու հայտ ներկայացնել։ Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե արդյոք Եվրամիության դռները բաց են Հայաստանի համար, հայտնում է «Իզվեստիան»։
«Երկրները իրավունք ունեն ձգտելու իրենց ժողովրդի համար ավելի լավ ապագայի։ Նրանք ազատ են որոշման կայացնելու մեջ՝ թե ինչպես ապահովել այդ ապագան։ Ինչ վերաբերում է ԵՄ–ին անդամակցելուն, ապա յուրաքանչյուր եվրոպական երկիր՝ նրա ժողովուրդն ու կառավարությունը, պետք է որոշեն, ուզում են արդյոք ԵՄ–ին անդամակցելու հայտ ներկայացնել»,–ասել է Ստանոն։
Նա հիշեցրել է, որ որ հենց որ այս կամ այն երկիրը Եվրամիությանն անդամակցելու հայտ է ներկայացնում, այն դիտարկվում է անդամ պետությունների կողմից, այնուհետև նրանք համապատասխան որոշում են ընդունում ԵՄ պայմանագրերի և սահմանված չափանիշների հիման վրա:
Եվրախորհրդարանը մարտի 13–ին ընդունել է «ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև ավելի սերտ կապերի ու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի անհրաժեշտության մասին» բանաձևը, որով առաջարկվում է դիտարկել ԵՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի թեկնածության հնարավորությունը։

Armenia has the right to apply to join the European Union, Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy Peter Stano has said, according to Izvestia.
“Countries have the right to strive for a better future for their people. They are free to decide how to ensure such a future,” Stano said in response to a question about whether the doors of the European Union are open to Armenia.
“When it comes to EU membership, each European country – its people and government – must decide whether they want to apply to join the EU.”
The EU official said that as soon as a country submits an application to join the European Union, it is reviewed by the member states and then they make an appropriate decision “based on EU treaties and established criteria.”
On March 13, the European Parliament adopted a resolution calling for consideration of the possibility of granting Armenia candidate status for membership of the bloc.