ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի քննարկման ժամանակ հայտնել է, որ մարտի 16–ի դրությամբ ադրբեջանական բանտերում դեռևս 23 հայ կա։
«Այս պահի դրությամբ 23 մարդ դեռևս պահվում է անազատության մեջ Բաքվում, նրանց ազատման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են», – ասել է Միրզոյանը, գրում է Panorama.am-ը։
Նա հավելել է, որ 2023-ին առաջընթաց ենք ունեցել հումանիտար հարցերով։
Միրզոյանը հիշեցրել է, որ 2023-ի դեկտեմբերի 7-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների աշխատակազմերի միջև համատեղ հայտարարություն եղավ, որի արդյունքում ազատ արձակվեց 32 հայ ռազմագերի, և 2 ադրբեջանցի ռազմագերի։

15 Март 2024 - 11:33 AMT
На данный момент в бакинской тюрьме продолжает оставаться 23 человека. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 15 марта в Национальном собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям во время обсуждения отчета о ходе и результатах реализации программы Правительства (2021-2026 гг.) за 2023 год.
«Работа по их освобождению продолжается», – заверил Мирзоян.
Он также напомнил, что 7 декабря 2023 года было принято совместное заявление администраций руководителей Армении и Азербайджана. В результате были освобождены 32 армянских военнопленных и 2 азербайджанцев.