Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ընդունելով ֆրանսիացի գրող, ճանապարհորդ, լրագրող Սիլվեն Տեսսոնին, «LE FIGARO MAGAZINE» պարբերականի փոխտնօրեն Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնին, ֆրանսահայ թավջութակահար Աստղիկ Սիրանոսյանին և ճանապարհորդ, լուսանկարիչ Անտուան Ագուջյանին, ասել է, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում նրանց գործունեությունը: Նա շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում և տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին համաշխարհային հանրությանն իրականությունը ներկայացնելու գործում ունեցած զգալի ավանդի համար:
Հանդիպմանը կողմերը նաև անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային ժառանգությանը սպառնացող մարտահրավերներին, դրա հնարավոր ոչնչացման վտանգին, մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վերադարձի հնարավորությունների վերաբերյալ:
Հանդիպմանը հյուրերն անդրադարձել են վերջին շրջանում տարածաշրջանային զարգացումներին և դրանց շուրջ Հայաստանի մոտեցումներից: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը հստակ դիրքորոշում ունի հասնելու Հարավային Կովկասում կայուն և տևական խաղաղության, հաստատելու բարիդրացիական հարաբերություններ բոլոր հարևան երկրների հետ:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-ադրբեջանական շփումների ներկայիս փուլի և խաղաղության գործընթացում առկա իրողություններին և խնդիրներին, ինչպես նաև վերջիններիս հաղթահարման ուղիներին:

19 Март 2024 - 11:09 AMT
Президент Армении Ваагн Хачатурян в преддверии отмечаемого 20 марта Международного дня франкофонии принял французского писателя, путешественника, журналиста Сильвена Тессона, заместителя директора журнала LE Figaro MAGAZINE Жана-Кристофа Бьюисона, французскую виолончелистку армянского происхождения Астхик Сираносян и путешественника, фотографа Антуана Агуджяна. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Приветствуя гостей, президент Республики поблагодарил за значительный вклад в представление мировой общественности действительности о событиях, происходящих в Армении и регионе, и подчеркнул, что в Армении высоко ценят эту деятельность.
На встрече гости коснулись последних региональных событий и подходов Армении к ним. В этом контексте президент Ваагн Хачатурян подчеркнул, что Армения занимает четкую позицию по достижению стабильного и прочного мира на Южном Кавказе, установлению добрососедских отношений со всеми соседними странами.
В ходе беседы были затронуты нынешний этап армяно-азербайджанских контактов, реалии и проблемы, существующие в мирном процессе, а также пути их преодоления.
На встрече стороны также коснулись вызовов, угрожающих армянскому историко-культурному наследию в Нагорном Карабахе, опасности его возможного уничтожения, обменялись мнениями о возможностях возвращения населения Нагорного Карабаха.