Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, ընդունելով ֆրանսիացի գրող, ճանապարհորդ, լրագրող Սիլվեն Տեսսոնին, «LE FIGARO MAGAZINE» պարբերականի փոխտնօրեն Ժան-Քրիստոֆ Բյուիսոնին, ֆրանսահայ թավջութակահար Աստղիկ Սիրանոսյանին և ճանապարհորդ, լուսանկարիչ Անտուան Ագուջյանին, ասել է, որ Հայաստանում բարձր են գնահատում նրանց գործունեությունը: Նա շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանում և տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին համաշխարհային հանրությանն իրականությունը ներկայացնելու գործում ունեցած զգալի ավանդի համար:
Հանդիպմանը կողմերը նաև անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղում հայկական պատմամշակութային ժառանգությանը սպառնացող մարտահրավերներին, դրա հնարավոր ոչնչացման վտանգին, մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վերադարձի հնարավորությունների վերաբերյալ:
Հանդիպմանը հյուրերն անդրադարձել են վերջին շրջանում տարածաշրջանային զարգացումներին և դրանց շուրջ Հայաստանի մոտեցումներից: Այս համատեքստում Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը հստակ դիրքորոշում ունի հասնելու Հարավային Կովկասում կայուն և տևական խաղաղության, հաստատելու բարիդրացիական հարաբերություններ բոլոր հարևան երկրների հետ:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-ադրբեջանական շփումների ներկայիս փուլի և խաղաղության գործընթացում առկա իրողություններին և խնդիրներին, ինչպես նաև վերջիններիս հաղթահարման ուղիներին:

On the eve of the International Francophonie Day celebrated on March 20, Armenian President Vahagn Khachaturyan met with French writer, traveler, journalist Sylvain Tesson, Deputy director of Le Figaro Jean-Christophe Buisson, French-Armenian cellist Astghik Siranosyan and traveler, photographer Antoine Agoudjian.
Welcoming the guests, the President expressed his gratitude for their significant contribution to presenting the reality of the events taking place in Armenia and the region to the world community and stressed that their work is highly appreciated in Armenia.
At the meeting, the guests touched upon the latest regional developments and Armenia's approaches to them. In this context, the President of the Republic stressed that Armenia takes a clear position on achieving stable and lasting peace in the South Caucasus and establishing good relations with all neighboring countries.
During the conversation, the current stage of Armenia-Azerbaijan relations, the realities and problems existing in the peace process, as well as ways to overcome them were also on the table.
Over the course of the meeting, the sides touched upon the challenges threatening the Armenian historical and cultural heritage in Nagorno-Karabakh, the danger of its possible destruction as well, and exchanged views on the opportunities of the return of the population of Nagorno-Karabakh.