ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգ, անդրադառնալով հայ–ադրբեջանական կարգավորմանը, ասել է, որ ՆԱՏՕ-ն միջնորդ չէ, հետևաբար, չի կարող առաջարկություններ դնել բանակցությունների սեղանին, սակայն, տեսնում է, որ հնարավորություն կա համաձայնության հասնելու՝ հաշվի առնելով այն սկզբունքները, որոնք արդեն համաձայնեցվել են։ Այդ մասին Ստոլտենբերգը խոսել է Factor TV-ին տված հարցազրույցում։
«Խաղաղությունը չափազանց կարևոր է։ Հարատև խաղաղության համաձայնագիրը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև չափազանց կարևոր է՝ և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի, և՛ ավելի լայն տարածաշրջանի համար։ Եվրոպայի համար, ընդհանուր առմամբ, սա ազգային անվտանգության հարց է։ Ես վստահ եմ, որ դուք հիմա ավելի մոտ եք խաղաղության համաձայնագրին, քան երբևէ։
Բայց կան խնդիրներ, խոչընդոտներ, որոնք անհրաժեշտ է հաղթահարել, հարցեր, որ անհրաժեշտ է լուծել։ ՆԱՏՕ-ն միջնորդ չէ, հետևաբար, ես չեմ կարող առաջարկություններ դնել բանակցությունների սեղանին, բայց շատ ուշադրությամբ վերլուծել եմ այն ամենը, ինչ լսել եմ Հայաստանից և Ադրբեջանից։ Հասկանում եմ, որ դեռ տարբերություններ կան, բայց նաև հնարավորություն կա համաձայնության հասնել՝ հաշվի առնելով այն սկզբունքները, որոնք արդեն համաձայնեցվել են։ Սա ընդգրկում է նաև լիարժեք հարգանքը տարածքային ամբողջականության նկատմամբ՝ հաշվի առնելով այն սկզբունքները, որոնց շուրջ համաձայնություն ենք ձեռք բերել։ Մասնավորապես, երբ սկսվել էին այս քննարկումները և բանակցությունները նաև Պրահայում, իհարկե՝ նաև հաշվի առնելով ՆԱՏՕ-ի այնպիսի գործընկերներին, ինչպիսիք են Ֆրանսիան, Գերմանիան, ԱՄՆ-ն։ Այսինքն, ՆԱՏՕ-ն իր դաշնակիցներով ներգրավված է այս գործընթացում, խաղաղ համաձայնագրի բանակցման շրջանակում, ինչը օգուտ կբերի և Հայաստանին, և Ադրբեջանին»,–ասել է նա։
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը Հարավային Կովկասում էր տարածաշրջանային այցով։ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ղեկավարը նախ այցելել է Ադրբեջան, երեկ Վրաստանում էր, իսկ այսօր այցելել է Հայաստան։ Բավքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպմանը Ստոլտենբերգը հայտարարել է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը երկար տարիների հակամարտությունից հետո այսօր հնարավորություն ունեն հասնել կայուն խաղաղության։ Ալիևի հետ Ստոլտենբերգը քննարկել է Ադրբեջանի և դաշինքի համագործակցությունը, էներգետիկայի թեման:

Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг, говоря об армяно-азербайджанском урегулировании, заявил, что НАТО не является посредником, поэтому не может выкладывать предложения на стол переговоров, однако видит, что есть возможность достичь соглашения с учетом уже согласованных принципов, пишет Factor TV.
«Мир чрезвычайно важен. Прочное мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном чрезвычайно важно как для Армении и Азербайджана, так и для региона в целом. Для Европы в целом это вопрос национальной безопасности. Я уверен, что сейчас вы ближе к мирному соглашению, чем когда-либо прежде.
Но есть проблемы, препятствия, которые нужно преодолеть, вопросы, которые нужно решить. НАТО не является посредником, поэтому я не могу выкладывать предложения на стол переговоров, но я очень тщательно проанализировал все, что услышал от Армении и Азербайджана. Я понимаю, что разногласия еще есть, но есть и возможность договориться с учетом уже согласованных принципов. Это также включает полное уважение территориальной целостности с учетом согласованных нами принципов. В частности, когда эти дискуссии и переговоры начались в Праге, конечно, с учетом и таких партнеров по НАТО, как Франция, Германия, США. Другими словами, НАТО и его союзники участвуют в этом процессе в рамках переговоров по мирному соглашению, которое принесет пользу как Армении, так и Азербайджану», – сказал Столтенберг.
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг находился на Южном Кавказе с региональным визитом. Глава Североатлантического альянса посетил Азербайджан, после он побывал в Грузии, а далее посетил Армению. На встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Баку Столтенберг заявил, что после многих лет конфликта Армения и Азербайджан сегодня имеют шанс достичь стабильного мира. С Алиевым Столтенберг обсудил сотрудничество Азербайджана с альянсом, тему энергетики.