Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ, անդրադառնալով ընդդիմության մեղադրանքներին, թե իշխանությունը մտադիր է Տավուշի մարզից գյուղեր հանձնել, ասել է, որ Բաղանիսը, Ոսկեպարը, Կիրանցը, Բերքաբերը ՀՀ քարտեզի մեջ են և միշտ կլինեն։
Վարչապետը նշել է, որ ընդդիմության ներկայացուցիչներն ասում են, թե Հայաստանի կառավարությունը պատրաստվում է հանձնել Տավուշի մարզի 4 գյուղերը: Ըստ նրա՝ պետք է այդ դեպքերում հորդորել կամ պահանջել, որ նման բան ասողներն ասեն, թե Տավուշի մարզի ո՞ր գյուղերի մասին է խոսքը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Մենք ասում ենք, որ ՀՀ կառավարությունը պատրաստ է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև դելիմիտացիան սկսել հետևյալ հատվածում: ՀՀ-ի կողմից այն տարածքը, որից պետք է սկսել, գյուղի մասին չէ, այլ գյուղի դիմաց գտնվող սահմանի: Չպետք է շփոթել՝ այդ գյուղերի դիմաց գտնվող սահմանների ամբողջական դելիմիտացիային մենք պատրաստ ենք: Հայաստանի կողմից՝ Բաղանիս, Ադրբեջանի կողմից՝ Բաղանիս Այրում: Նույն գյուղերը չեն սրանք, Խորհրդային Միության ժամանակներից դեռ Ադրբեջանում գոյություն է ունեցել Բաղանիս Այրում գյուղ, Հայաստանում՝ Բաղանիս գյուղ: Հաջորդը՝ Հայաստանի կողմից Ոսկեպար գյուղ և Ոսկեպարի դիմաց գտնվող սահմանը, որը մոտավորապես ադրբեջանական Աշաղի Ասկիպարա բնակավայրի հատվածի մասին է: Հաջորդը՝ Հայաստանից կողմից Կիրանց գյուղ և նրա դիմաց գտնվող ադրբեջանական Խեյրիմլի գյուղ, սրանք նույն գյուղերը չեն: Հայաստանի կողմից Բերքաբեր գյուղ և նրա դիմաց գտնվող սահմանի հատվածը, որը Ադրբեջանի կողմից կհամընկնի Կըզըլ Հաջիլի գյուղի հետ: Ընդ որում՝ Կըզըլ Հաջիլի գյուղը Ադրբեջանի տիրապետության ներքո է այսօր էլ, երեկ էլ, 20 տարի առաջ էլ»,-ասել է Փաշինյանը:
Մատնացույց անելով Հայաստանի քարտեզը՝ վարչապետը շեշտել է, որ Բաղանիս գյուղը գտնվում է այդ քարտեզի մեջ, Բաղանիս Այրում գյուղը դուրս է և միշտ դուրս է եղել: ԽՍՀՄ ժամանակ Բաղանիս Այրում գյուղը դուրս է եղել այս քարտեզից, իսկ Բաղանիս գյուղը միշտ եղել է, կա և կմնա այդ քարտեզի մեջ:
«Ոսկեպար գյուղը գտնվում է այս քարտեզի մեջ և միշտ կմնա այս քարտեզի մեջ, Աշաղի Ասկիպարան միշտ դուրս է գտնվել այս քարտեզից և այսօր էլ դուրս է: Կիրանց գյուղը գտնվում է այս քարտեզի մեջ և միշտ կլինի դրա մեջ, Խեյրիմլի գյուղը դուրս է այս քարտեզից և միշտ դուրս է եղել: Բերքաբեր գյուղն այս քարտեզի մեջ է և միշտ կմնա այս քարտեզի մեջ: Կըզըլ Հաջիլի գյուղը դուրս է եղել միշտ այս քարտեզից, այսօր էլ դուրս է: Աշաղի Ասկիպարա բնակավայրը, որի մասին այդքան մտահոգվում ենք, Ոսկեպարի դիմացի ադրբեջանական բնակավայրն է, այսօր նույնպես գտնվում է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, միշտ էլ գտնվել է ադրբեջանական վերահսկողության ներքո, ԽՄ ժամանակ եղել է Ադրբեջանի Հանրապետության մաս: Ոսկեպար գյուղի մասին խոսք չկա: Այլ բան, որ, ինչպես բարձրաձայնվեց, սահմանի դելիմիտացիայի հատվածների հետ կապված՝ Ոսկեպարի անվտանգության հետ կապված խնդիրներ կան»,-ասել է վարչապետը:
Նա հավելել է, որ Ոսկեպարի բնակիչները չեն վիճարկում իր ցույց տված քարտեզը, չեն ասում, թե սխալ քարտեզ է ներկայացնում:

21 Март 2024 - 09:49 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян ответил на обвинения оппозиции в том, что правительство намерено передать села Тавушской области Азербайджану. Пашинян коснулся этой темы в ходе правительственного часа в Национальном собрании в ответ на вопрос депутата Арпине Давоян.
Премьер отметил, что представители оппозиции заявляют, что правительство Армении собирается передать 4 села Тавушской области. По его словам, в таких случаях необходимо призвать или потребовать от тех, кто говорит подобные вещи, сказать, о каких селах Тавушской области они говорят.
«Мы говорим, что правительство Республики Армения готово начать делимитацию между Арменией и Азербайджаном в следующем направлении. Со стороны Армении территория, с которой нужно начать, это не село, а граница перед селом. Не следует путать: мы готовы к полной делимитации границ перед этими селами.
Со стороны Армении – Баганис, со стороны Азербайджана – Баганис Айрум. Это не одни и те же села, еще со времен Советского Союза в Азербайджане существовало село Баганис Айрум, а в Армении – село Баганис.
Далее, со стороны Армении – село Воскепар и граница перед Воскепаром, что примерно соответствует части азербайджанского поселения Ашагы-Аскипара. Далее, со стороны Армении – село Киранц, и находящееся напротив него азербайджанское село Хейримли, это не одни и те же села. Село Беркабер на армянской стороне и часть границы перед ним, которая будет совпадать с селом Кызыл Гаджилы с азербайджанской стороны. При этом, село Кызыл-Гаджилы сегодня, вчера и 20 лет назад находилось под властью Азербайджана», – сказал Пашинян.
Показывая контуры границ на макете карты Армении, премьер-министр подчеркнул, что село Баганис находится на этой карте, село Баганис Айрум находится снаружи и всегда было снаружи. Во время СССР село Баганис Айрум не было на этой карте, а село Баганис всегда было, есть и останется на этой карте.
«Село Воскепар есть на этой карте и всегда останется на этой карте, часть Ашагы-Аскипара всегда была за пределами этой карты и находится за ее пределами по сей день. Село Киранц есть на этой карте и всегда будет на ней, село Хейримли находится за пределами этой карты и было всегда. Село Беркабер есть на этой карте и всегда останется на этой карте. Село Кызыл-Гаджилы всегда находилось за пределами этой карты и находится за ее пределами до сих пор.
Село Ашагы-Аскипар, которое нас так беспокоит, – это азербайджанское село напротив Воскепара, сегодня оно также находится под контролем Азербайджана, оно всегда находилось под контролем Азербайджана, во времена Советского Союза оно было частью Азербайджанской ССР. О селе Воскепар не идет и речи. Другое дело, что, как уже было сказано, есть проблемы, связанные с безопасностью Воскепара, в связи с делимитацией границы», – сказал премьер.
Он добавил, что жители Воскепара не оспаривают показанную им карту, не говорят, что это неправильная карта.