ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 22-ին Ժնևում անցկացվող Միջխորհրդարանական միության 148-րդ վեհաժողովի շրջանակում հանդիպել է Ադրբեջանի խորհրդարանի նախագահ Սահիբա Գաֆարովայի հետ: Հանդիպումն անցել է կառուցողական մթնոլորտում, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը։
Քննարկվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող խաղաղ բանակցությունների գործընթացին երկու երկրի խորհրդարանների հնարավոր աջակցությունը:
Հանդիպումը կազմակերպվել էր Միջխորհրդարանական միության նախաձեռնությամբ և միջնորդությամբ: Կողմերը պայմանավորվել են դիտարկել միջխորհրդարանական մակարդակով երկխոսության հնարավորությունը:

Speakers of the Armenian and Azerbaijani parliaments Alen Simonyan and Sahiba Gafarova met in Geneva on the margins of an assembly of the European Inter-Parliamentary Union on Friday, March 22 – at a gathering described by the Armenian side as “constructive”.
The meeting was organized by the Union, the press service of Armenia’s National Assembly said in a statement.
“The possible support of the parliaments of the two countries to the process of the peaceful negotiations going on between Armenia and Azerbaijan was discussed,” the statement added. “The sides agreed to observe the opportunity of dialogue at inter-parliamentary level.”