Դանիայի նախկին վարչապետ և ՆԱՏՕ–ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի կողմից ղեկավարվող «Հայաստանի բարեկամների ցանց» բարձր մակարդակի խումբը, որի մասնակիցների թվում են նախկին վարչապետեր, խորհրդարանականներ և դիվանագետներ, պատրաստել է զեկույց, որում անդրադադարձ է կատարվում Հայաստանի ու Եվրոպական Միության միջև հարաբերություններին, դրանց հետագա ամրապնդման անհրաժեշտությանը, Հայաստանի՝ կազմակերպությանը վերջնական անդամակցելուն, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում առկա իրադրությանն ու Հայաստանին սպառնացող վտանգներին։
Զեկույցի հեղինակների կարծիքով՝ այժմ պահն է համարձակ քայլեր ձեռնարկելու և էական աջակցություն ցուցաբերելու Հայաստանին, գրում է Արմենպրեսը։
Զեկույցում նշվում է, որ Եվրոպական Միությունը նախկինում դժկամությամբ է վերաբերվել անվտանգության ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցությանն այն պատճառով, որ կազմակերպությունը միջնորդական դեր պահպանելու ցանկություն է ունեցել, սակայն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող քաղաքականությունը ցույց է տվել, որ Բաքուն այդքան էլ շահագրգռված չէ խնդիրների՝ բանակցային կարգավորմամբ: Ընդհակառակը, Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հարձակումը միայն ամրապնդել է այն միտքը, որ նա կրկին կարող է դիմել ռազմական տարբերակի, ուստի ԵՄ-ն պետք է վերակողմնորոշի իր ներգրավվածությունը տարածաշրջանում, որպեսզի միջնորդելու փոխարեն փորձի ուժեղացնել Հայաստանի դիմադրողականությունը՝ կանխելու մեկ ուրիշ պատերազմ: Այդ իսկ պատճառով անհրաժեշտություն կա ուժեղացնել Եվրամիության և Հայաստանի միջև համագործակցությունն անվտանգության ոլորտում ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ երկարաժամկետ հեռանկարում։
Համահեղինակներն ընդգծում են, որ ԵՄ-ն պետք է Հայաստանին առաջարկի աստիճանական, բայց որոշակի ճանապարհային քարտեզ՝ դեպի ընդլայնված հարաբերություններ: Սա ներառում է Հայաստանին ԵՄ թեկնածուի կարգավիճակ առաջարկելը։ Նման առաջարկը պետք է պաշտպանված լինի իրական, բովանդակային աջակցությամբ։
Ներկայացված զեկույցում նշվում է, որ Հայաստանը հայտնվել է անվտանգության խիստ անկայուն միջավայրում՝ վկայակոչելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալիք ներկայացնել և ազդանշան է տալիս, որ Հայաստանի դեմ հարձակման է պատրաստվում։
Զեկույցում ընդգծվում է, որ անհրաժեշտ է ավելացնել ռազմական օգնությունը ԵՄ անդամ երկրներից, ինչը կարևոր քայլ կլինի, որպեսզի Հայաստանն ավելացնի իր պաշտպանական կարողությունները և կարողանա դիմագրավել Ադրբեջանի հարձակումներին։
Խոսքը վերաբերում է ինչպես համատեղ վարժանքներին ու զորավարժություններին, այնպես էլ եվրոպական երկրների հետ ռազմական հարաբերությունների սերտացմանը։ Այս քայլով Եվրոպական Միությունը նաև կարևոր ազդակ կուղարկի Բաքվին և Անկարային։ Այս համատեքստում զեկույցի համահեղինակները կարևորում են նաև ՀՀ զինված ուժերի բարեփոխումը և արդիականացումը՝ հավելելով, որ Հայաստանը նաև ժամանակակից արևմտյան տեխնիկայի կարիք ունի։
Անդրադառնալով նաև Հայաստանի անդամակցությանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը՝ հեղինակները նշում են, որ այն քիչ արժեք ունի Հայաստանի համար անվտանգության առումով, քանի որ Ադրբեջանի կողմից իրականացված հարձակումներից հետո աչքի չի ընկել Հայաստանի նկատմամբ իր պարտավորությունների կատարմամբ, ինչի արդյունքում էլ ՀՀ-ն փաստացի սառեցրել է իր անդամակցությունը կազմակերպությանը՝ փորձելով դիվերսիֆիկացնել իր անվտանգության մեխանիզմները։
Բացի այս, զեկույցում ասվում է, որ Հայաստանի համար կարևոր դեր կարող է ունենալ Թուրքիայի հետ զուսպ և ուղիղ երկխոսությունն ու հարաբերությունների կարգավորումը և հայ-թուրքական սահմանի բացումը։

Группа высокого уровня «Сеть друзей Армении» под руководством бывшего премьер-министра Дании и бывшего генерального секретаря Организации Североатлантического договора (НАТО) Андерса Фог Расмуссена, в составе которой бывшие премьер-министры, парламентарии и дипломаты, подготовила доклад, в котором рассматриваются отношения между Арменией и Европейским Союзом, необходимость их дальнейшего укрепления, окончательное членство Армении в организации, ситуация на Южном Кавказе и угрозы Армении.
Авторы в докладе подчеркнули шаги и действия, которые следует предпринять Евросоюзу, принимая во внимание существующие проблемы и угрозы для Армении. По мнению авторов доклада, настало время предпринять смелые шаги и оказать Республике Армения существенную поддержку, пишет «Арменпресс».
В докладе говорится, что Евросоюз в прошлом неохотно сотрудничал с Арменией в сфере безопасности, поскольку организация хотела сохранить посредническую роль, однако политика Азербайджана в отношении Армении показала, что Баку не столь заинтересован в переговорном урегулировании проблем. Напротив, нападение на Нагорный Карабах лишь укрепило предположения, что он может снова прибегнуть к военному варианту, следовательно, ЕС вместо посредничества должен переориентировать свое участие в регионе, чтобы попытаться усилить сопротивление Армении и предотвратить новую войну. Именно поэтому существует необходимость укрепления сотрудничества между Европейским Союзом и Арменией в сфере безопасности как в краткосрочной, так и в долгосрочной перспективе.
Авторы подчеркнули, что ЕС должен предложить Армении постепенную, но определенную дорожную карту для расширения отношений. Это включает в себя предоставление Армении статуса кандидата в ЕС. Такое предложение должно сопровождаться реальной, предметной поддержкой.
В докладе напоминается, что в результате нападения Азербайджана в 2021 и 2022 годах около 200 квадратных километров суверенной территории Армении оказались под оккупацией, что представляет собой прямую угрозу суверенитету Армении. Относительно заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, в докладе говорится, что Баку пытается обеспечить информационное поле для последующего нападения на Ереван.
Отмечаются также угрозы президента Алиева в адрес столицы РА Еревана, в отношении которой Азербайджан не скрывает своих амбиций. При этом отмечается, что Азербайджан продолжает требовать сухопутного коридора по территории Армении, и если не получит его, то применит военную силу для оккупации Сюникской области Армении.
Авторы доклада подчеркивают, что Турция также может принять участие, поскольку продолжает оставаться в тесной связи с Азербайджаном, отказываясь открывать границы с Арменией и оказывая на нее давление. Тем не менее, отмечается важность роли Турции в регионе и говорится о необходимости вывести отношения с Арменией на высокий уровень.
Учитывая все вышеперечисленные обстоятельства, в отчете подчеркивается необходимость увеличения военной помощи со стороны стран-членов ЕС, что станет важным шагом для Армении в наращивании своего оборонного потенциала и способности противостоять атакам Азербайджана.
Речь идет как о совместных курсах и военных учениях, так и об укреплении военных отношений с европейскими странами. Этим шагом Евросоюз также пошлет важный сигнал Баку и Анкаре.
В этом контексте авторы доклада подчеркнули необходимость реформирования и модернизации Вооруженных сил РА, добавив также, что Армения нуждается в современной западной технике.
Касаясь членства Армении в ОДКБ, авторы отметили, что оно не представляет большой ценности для Армении с точки зрения безопасности, поскольку после нападений, совершенных Азербайджаном, организация не отличилась выполнением своих обязательств перед Арменией, в результате чего Армения фактически заморозила свое членство в организации, пытаясь диверсифицировать свои механизмы безопасности.
Помимо этого, в докладе отмечено, что для Армении важную роль может сыграть сдержанный и прямой диалог с Турцией, урегулирование отношений и открытие армяно-турецкой границы.