Բաքվում տագնապած են ապրիլի 5–ին կայանալիք ՀՀ–ԵՄ–ԱՄՆ հանդիպումից, որին մասնակցելու են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ու Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենը, համարելով դա «հայամետ դիրքորոշման դրսևորում»։ Այդ մասին ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեի հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ «Վաշինգտոնի և Բրյուսելի բացահայտ հայամետ դիրքորոշումը Հայաստանում ռևանշիստական տրամադրությունների ֆոնին, կարող է Հայաստանում վտանգավոր պատրանք ստեղծել, որ ԵՄ–ն ու ԱՄՆ–ն կաջակցեն նրան Ադրբեջանի դեմ հնարավոր սադրանքների դեպքում», գրում է APA-ն։
Ասվում է նաև, որ այդ դեպքում «ԵՄ–ն ու ԱՄՆ–ն կկիսեն պատասխանատվությունը ՀՀ ապակայունացնող գործողությունների համար»։
«Երբ միջազգային իրավունքի նորմերի ու սկզբունքների հիման վրա եզակի հնարավորություն է ստեղծվել կայուն խաղաղության, անվտանգության ու կայունության հասնելու համար, մենք կրկին կոչ ենք անում բոլոր կողմերին ձեռնպահ մնալ այնպիսի քայլերից, որոնք կարող են բացասաբար անդրադառնալ խաղաղ ջանքերի վրա և լարվածության նոր ալիքներ հրահրել տարածաշրջանում»,–ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Բրյուսելում ապրիլի 5-ին նախատեսված է Փաշինյան-Բլինքեն-Ֆոն դեր Լայեն հանդիպումը։ Այդ մասին հայտնել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը՝ մանրմասներ չհայտնելով։ Նախատեսվում է քննարկել եռակողմ համագործակցության ուղիները։ Գրիգորյանի խոսքով՝ հանդիպումը նաև Հայաստանի դիմակայունությունն ամրապնդելու նպատակով է։

В Баку обеспокоены в связи с предстоящей 5 апреля в Брюсселе совместной конференцией ЕС-Армения-США, в которой примут участие премьер-министр Армении Никол Пашинян, госсекретарь США Энтони Блинкен и председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, называя это «проявлением проармянской позиции». Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря министра иностранных дел Азербайджана Айхана Гаджизаде.
Отмечается, что «открытая проармянская общественная позиция Вашингтона и Брюсселя на фоне реваншистских настроений в Армении может создать в Армении опасную иллюзию, что ЕС и США поддержат ее в очередных возможных провокациях против Азербайджана», пишет АПА.
Отмечается, что в этом случае «ЕС и США разделят ответственность за любые дестабилизирующие действия Армении».
«В период, когда на основе базовых норм и принципов международного права создается уникальная возможность для достижения устойчивого мира, стабильности и безопасности, мы еще раз призываем все стороны воздерживаться от шагов, которые могут оказать негативное влияние на мирные усилия и спровоцировать новые волны эскалации и напряженности в регионе», – говорится в заявлении МИД Азербайджана.
Ранее секретарь Совета безопасности РА Армен Григорян сообщил, что 5 апреля в Брюсселе намечена встреча председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен, премьер-министра Пашиняна и госсекретаря Блинкена. На встрече будут обсуждены пути трехстороннего сотрудничества, способствующие развитию Армении. Армен Григорян сказал, что встреча также направлена на укрепление устойчивости Армении.