ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ Հայաստանը կարող է ծուղակում հայտնվել՝ տրվելով այն պատրանքին, որ ԵՄ հետ մերձեցումը բարեկեցություն և բարգավաճում է բերում, քանի որ «հավաքական Արևմուտքի սին խոտուսմները, որպես կանոն, վերածվում են լծի»։
«Այն ամենն, ինչ հօգուտ Հայաստանի ժողովրդի է, կարող է միայն ողջունվել։ Կարևորն այն է, որ ԵՄ երգերի գառան մորթու տակ թաքնված չլինեն, ինչպես միշտ, արյունարբու գայլը կամ վագրը։ Սա է խնդիրը։ Նրանք հենց այդպես են ներթափանցում այն պետությունների ներքին կյանք, նախագծեր, որոնք նոր են թափ հավաքում, լինելով ժողովրդավարական անցման փուլում, հանդիսանալով զարգացող պետություն՝ հենց այդ սոուսի տակ, դրանում է մեծ վտանգը»,–ասել է Զախարովան, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա հավելել է, որ ոչ ոք չի պատրաստվում համոզել Հայաստանին հետ կանգնել նրանից, ինչ բարգավաճում և բարեկեցություն է բերում։
«Գլխավորն այն է, որ դա հենց բարեկեցություն և բարգավաճում լինի, ոչ թե իր վարկերով դարերով լծի տակ դնելու, համաշխարհային կապիտալին ծառայեցնելու փորձ՝ քանդելով ներսի դարերով կերտված ավանդույթներն ու դրվածքը, որոնք կազմում են ազգային մշակույթի հիմքը, և «Հանուն ամեն լավի» կարգախոսի ներքո հետ շպրտել երկիրը։ Սա է հարցը։ Չէ որ հիմա Արևմուտքը վտանգավոր է ոչ թե սին խոստումներ բաժանելով ու դրանք չկատարելով, այլ նրանով, որ բարգավճման խոստումների քողի տակ իրականում սկսում է արյուն խմել, իսկ հետո բառացիորեն ոչնչացնում է այն, ինչ մինչ այդ իսկապես բարգավաճ էր ու բարեկեցիկ»,–ասել է նա։
Ապրիլի 5–ին Բրյուսելուրմ կայանալու է Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի բարձր մակարդակի հանդիպումը, որը նվիրված է լինելու Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ համագործակցության ամրապնդմանը։

Армения рискует попасть в ловушку, поддавшись иллюзии, будто сближение с Европейским союзом несет благополучие и процветание, «поскольку подобные пустые обещания коллективного Запада, как правило, оборачиваются кабалой», заявила на брифинге директор департамента информации и печати МИД России Мария Захарова.
«Все, что будет идти на пользу народу Армении, может только приветствоваться. Главное, чтобы под овечьей шкурой еэсовских песнопений не скрывался, как всегда, кровожадный волчара или саблезубый тигр. Вот в чем проблема. Они именно так внедряются во внутреннюю жизнь, в экономические проекты государств, которые только набирают темпы своего развития, находясь в демократическом транзите, являясь государствами развивающимися, – именно под таким соусом, и в этом большая опасность», – отметила она, пишет ТАСС.
По словам Захаровой, никто не собирается отговаривать Армению от того, что несет благополучие и процветание.
«Главное, чтобы это были именно процветание и благополучие, а не очередная попытка закабалить на веки вечные своими кредитами, поставить под услужение мировому капиталу, изнутри разрушить сложившиеся вековые устои и традиции, которые составляют национальную культуру, и под призывами «За все хорошее!» и «Вперед к развитию семимильными шагами!» отбросить страну назад. Вот только в этом вопрос. Ведь теперь Запад страшен не тем, что раздает пустые обещания и таким образом обманывает ожидания, а тем, что занимается подтасовками, инсценировками и под видом обещаний благополучия на самом деле начинает пить кровь, а потом буквально изничтожает то, что до этого было на самом деле благополучным и плодоносящим», – подчеркнула Захарова.