«Հայաստանում ես արդեն առիթ ունեցել եմ մեկնաբանելու ներկայիս իրավիճակը, այն, անշուշտ, լավատեսություն չի ներշնչում։ Հայաստանի ղեկավարությունը, միտումնավոր խեղաթյուրելով վերջին երեք-երեքուկես տարվա պատմությունը, գիտակցաբար տանում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների փլուզման»,- ասել է նա։
Ըստ Լավրովի, Երևանի այս կուրսը դրսևորվում է Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազայում ծառայող ռուս զինվորականների, սահմանապահների, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ին հեղինակազրկելու միտումով։
Անդրադառնալով ՀՀ–ում տեղակայված ԵՄ առաքելությանը՝ Լավրովն ասել է, որ այն համաձայնեցված չէր Ադրբեջանի հետ և այժմ այնտեղ են ուղարկվում զինվորականներ Նորվեգիայից, Կանադայից և ԱՄՆ-ից՝ «ԵՄ առաքելությունը վերածելով ՆԱՏՕ-ի առաքելության»:
Մարտի 27–ին Ադրբեջանի արտգործնախարարության խոսնակ Այhան Հաջիզադեն էր հայտարարել, թե Կանադայի անդամակցումը ՀՀ–ում տեղակայված ԵՄ առաքելությանը «այն դե ֆակտո ՆԱՏՕ-ի առաքելություն է հիշեցնում»:

“I already had to comment on the current situation regarding Armenia; it of course does not inspire optimism,” he told the Moscow daily Izvestia (via RFE/RL’s Armenian service).
“Frankly, the Armenian leadership, under far-fetched pretexts, distorting the history of the last three or three and a half years, is deliberately leading things to the collapse of relations with the Russian Federation.”
The Russian Foreign Ministry already accused Pashinian’s administration of systematically “destroying” Russian-Armenian ties last fall, reacting to its intensifying efforts to reorient Armenia towards the West. Lavrov warned early this month that Moscow will seriously “reconsider” those ties if Yerevan continues drifting away from the Russian orbit.
Pashinyan and his entourage say they have to “diversify” Armenia’s traditional foreign policy because of what they call Russia’s failure to honor its security commitments to its South Caucasus ally