ANRIVA-ն Air Cairo ավիաընկերության հետ համատեղ մեկնարկում է Կահիրե-Երևան-Կահիրե կանոնավոր ուղիղ չվերթեր է մեկնարկում՝ թռիչքները կիրականացվեն հունիսի 20-ից։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԱԺ նախկին պատգամավոր, ANRIVA ընկերության հիմնադիր Հռիփսիմե Ստամբուլյանը։
«Կահիրե- Երևան-Կահիրե կանոնավոր չվերթը, վստահ եմ, մեծապես կնպաստի դեպի Հայաստան ներգնա տուրիզմի զարգացմանը. այսուհետ կլոր տարի Հայաստանն իբրև զբոսաշրջային ուղղություն հասանելի կլինի եգիպտացի զբոսաշրջիկների համար, իսկ հազարավոր եգիպտահայերի համար՝ դեպի հայրենիք մշտապես պահանջված ուղիղ ու կարճ ճանապարհ:
Մյուս կողմից էլ, Կահիրե-Երևան-Կահիրե շաբաթական կանոնավոր թռիչքները հոյակապ հնարավորություն են ՀՀ քաղաքացիների համար, ովքեր կարող են այսուհետ Եգիպտոս մեկնել ոչ միայն ծովային հանգստի, այլև հնագույն քաղաքակրթության, արաբական աշխարհում հայկական հետքը տեսնելու նպատակով: Կահիրեում հայերը հարյուրամյակներով պատմություն են կերտել և միայն այս քաղաքում հայկական 3 եկեղեցի կա։
Երբ 2017-ին, մոտջ 3 տարի բանակցություններից ու ահռելի ներդրումներից հետո, մեկնարկեցինք դեպի Եգիպտոս, մասնավորապես Շարմ Էլ Շեյխ և Հուրգադա ուղիղ կանոնավոր թռիչքները, ոչ ոք, ո´չ Հայաստանում, ո´չ Եգիպտոսում, չէր հավատում ու պատկերացնում, որ մեզ դա կհաջողվի, կհաջողվի կլոր տարին անդադար կանոնավոր թռիչքներ իրականացնել դեպի Եգիպտոս»,–ասվում է գրառման մեջ։

The tour agency ANRIVA, together with Air Cairo, is launching regular direct Cairo-Yerevan-Cairo flights from June 20, former deputy of the National Assembly and ANRIVA founder Hripsime Stambulyan said in a post on Facebook Friday, March 30.
"I am sure that the Cairo-Yerevan-Cairo regular flight will greatly contribute to the development of inbound tourism to Armenia. From now on, Armenia will be available as a tourist destination for Egyptian tourists all year round, and for thousands of Egyptian Armenians, it will serve as a direct and short route to their homeland,” Stambulyan said.
“On the other hand, regular weekly flights from Yerevan to Cairo are a great opportunity for Armenian citizens, who can now go to Egypt not only for sea vacations, but also to see the ancient civilization, the Armenian footprint in the Arab world. Armenians have made history in Cairo for hundreds of years and there are 3 Armenian churches in this city alone.”