Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը 24News-ի եթերում հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ռուս սահմանապահների դիտակետերը տեղադրվել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անձնական խնդրանքով։
«Մեր դիտորդները վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անձնական խնդրանքով Ռուսաստանի հաշվին տեղակայվել են Ադրբեջանի հետ սահմանի երկայնքով, որպեսզի օգնեն կայունացնել իրավիճակը 2020 թվականին»,- նշել է նա։
Դեսպանը հավելել է, որ հայկական կողմը երբեք չի որոշել օրինականացնել ռուսական դիտակետերի տեղակայումը։
Ըստ Լավրովի, Երևանի այս կուրսը դրսևորվում է Գյումրիի 102-րդ ռազմաբազայում ծառայող ռուս զինվորականների, սահմանապահների, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ին հեղինակազրկելու միտումով։ Անդրադառնալով ՀՀ–ում տեղակայված ԵՄ առաքելությանը՝ Լավրովն ասել է, որ այն համաձայնեցված չէր Ադրբեջանի հետ և այժմ այնտեղ են ուղարկվում զինվորականներ Նորվեգիայից, Կանադայից և ԱՄՆ-ից՝ «ԵՄ առաքելությունը վերածելով ՆԱՏՕ-ի առաքելության»:

Посол России в Ереване Сергей Копыркин заявил, что наблюдательные посты российских пограничников на границе Армении и Азербайджана размещены по просьбе премьера Армении Никола Пашиняна, пишет 24News.
«Я даже не буду упоминать те наши наблюдательные посты, которые по личной просьбе премьер-министра были за российский счет размещены вдоль границы с Азербайджаном для того, чтобы способствовать стабилизации ситуации в 2020 году», — заявил он.
По его словам, Армения не узаконила в правовом поле размещение российских наблюдательных постов на границе.