ԵՄ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Տիգրան Բալայանը X-ի իր միկրոբլոգում գրել էր , որ Ադրբեջանը ցանկանում է հարձակվել Հայաստանի վրա՝ փորձելով խափանել ապրիլի 5–ի հանդիպումը։
«Զատկի օրերին Ալիևի ռեժիմը և նրա դաշնակիցներն ուզում են հարձակվել Հայաստանի վրա՝ խափանելու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի ապրիլի 5-ին նախատեսված հանդիպումը, որն ուղղված է լինելու Հայաստանի զարգացմանն ու կայունությանը», – ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանը հերթական ապատեղեկատվությունն էր տարածել, թե իբր ՀՀ ԶՈւ–ն սահմանագոտու տարբեր ուղղություններում ռազմատեխնիկա և զինուժ է կուտակում, որին արձագանքել էր ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը` հերքելով դա։ Իր հերթին Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը մարտի 31–ին հայտարարել էր, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին արտառոց տեղաշարժ չի նկատվել։

Ambassador of Armenia to Luxembourg, Belgium and the European Union Tigran Balayan has declared that Azerbaijan wants to attack Armenia ahead of a key trilateral meeting between Armenia, the United States and the EU.
“On Easter, the Aliyev regime in [Azerbaijan] & its allies want to attack Armenia in an attempt to derail the April 5th meeting” of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, U.S. Secretary of State Antony Blinken and President of the European Commission Ursula von der Leyen, aimed at the development and resilience of Armenia.
Babayan’s remarks come amid accusations from the Azerbaijani Defense Ministry that Armenia is allegedly amassing military hardware and troops along the border. EU observers stationed on the border have stated that there is no evidence of it.