ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն ապրիլի 1–ի իր հաղորդագրության մեջ, անդրադառնալով վերջին օրերին Ադրբեջանից հնչող մեղադրանքներին, որտեղ պաշտպանական բնույթի ամրաշինական աշխատանքները ներկայացվում են որպես վերջին օրերին ակտիվ աշխատանքներ և կուտակումներ, հայտարարել է, որ ՀՀ սուվերեն տարածքում ինժեներական աշխատանքների իրականացումը ՀՀ ինքնիշխան իրավունքն է։
«ՊՆ–ն հայտնել է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը շարունակում է ապատեղեկատվություն տարածել՝ նշելով, թե իբր ՀՀ զինված ուժերը սահմանագոտու տարբեր ուղղություններում անձնակազմի, զրահատեխնիկայի, հրետանային և կրակային այլ միջոցների կուտակումներ, ակտիվ տեղաշարժեր է իրականացնում:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը նաև հրապարակել է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի պահպանության թիկունքային տեղամասերում վերջին ամիսներին իրականացրած ինժեներական, ամրաշինական և, ընդհանուր առմամբ, պաշտպանական բնույթի ու նշանակության ենթակառուցվածքների շինարարական աշխատանքների տեսամոնտաժված կադրերը` այսպիսով փորձելով դրանք ներկայացնել իբրև վերջին մի քանի օրերին տեղի ունեցած ակտիվ աշխատանքներ և կուտակումներ առաջնագծում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ ՀՀ սուվերեն տարածքում ինժեներական աշխատանքների իրականացումը ՀՀ ինքնիշխան իրավունքն է, դրանք կրում են բացառապես պաշտպանական բնույթ և միտված են ՀՀ տարածքային ամբողջականության պաշտպանությանը:
Ինչպես նշել էինք, Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանի երկայնքով վերջին շրջանի օպերատիվ իրավիճակը ՀՀ ՊՆ-ն գնահատում է կայուն և սահմանի պահպանության համար լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտություն չի տեսնում, հետևաբար զորքերի կուտակումների մասին տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը»,–ասվում է ՊՆ հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ ՊՆ–ն ապրիլի 2–ի հաղորդագրությամբ հերքել է Ադրբեջանի ապատեղեկատվությունը և հայտնել Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից հայկական դիրքերի ուղղությամբ կրակ բացելու մասին և հայտնել, որ Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումներն ապրիլի 1-ին՝ ժամը 22:00-ին, Կութի (Գեղարքունիքի մարզ), ապրիլի 2-ին՝ ժամը 00:40-ին, Տեղի (Սյունիքի մարզ) հատվածում կրակ են բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ։

The Armenian Defense Ministry has declared that the implementation of engineering works within the sovereign territory of Armenia is the exclusive sovereign right of the Republic of Armenia.
The statement comes amid continuous accusations from the Azerbaijani Defense Ministry, alleging that the Armed Forces of Armenia are “actively concentrating, actively moving personnel, armored vehicles, artillery, and other weaponry in various directions along the border.”
Additionally, the Azerbaijani MoD has released edited videos depicting engineering, fortification, and construction activities of infrastructure of defensive nature and purpose in general undertaken in recent months in the rear protection areas of the Armed Forces of Armenia, thus trying to present it as intensive activities and troop build-ups along the front lines in the last few days.
“The Ministry of Defenսe of the Republic of Armenia asserts that the implementation of engineering works within the sovereign territory of Armenia is the exclusive sovereign right of the Republic of Armenia. These activities are purely defensive and are aimed at safeguarding the territorial integrity of the Republic of Armenia,” the Armenian Ministry said.
“As previously stated, the Ministry of Defence of the Republic of Armenia deems the operational situation along the Armenia-Azerbaijan state border to be stable. Consequently, the MoD does not perceive the necessity to implement additional measures for border protection. Therefore, the information regarding troop concentration is not reflective of the current reality.”