ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը ճեպազրույցում, անդրադառնալով ապրիլի 5–ին կայանալիք ՀՀ–ԵՄ–ԱՄՆ հանդիպմանը, ասել է, որ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև խաղաղ գործընթացն այդ հանդիպման գլախվոր թեման չի լինելու։
Նա հավելել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ԵՏՀ նախագահ Ֆոն դեր Լայենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի Բրյուսելում կայանալիք հանդիպմանը խոսք է գնալու Հայաստանում ժողովրդավարության, բարեփոխումների, տնտեսության և դիմակայունության մասին։
«Դա ԱՄՆ-ի, Եվրամիության հանդիպումն է Հայաստանի հետ, որի նպատակն է քննարկել Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացիան, մարդասիրական օգնությունը, աջակցությունը փախստականներին և աջակցությունը Հայաստանի քաղաքական բարեփոխումներին այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունն ու օրենքի գերակայությունը»,–պարզաբանել է Միլլերը։
Բաքուն «կողմնակալ, երկակի ստանդարտների վրա հիմնված» է որակել ապրիլի 5–ին Բրյուսելում կայանալիք հանդիպումը։ Ադրբեջանի ԱԳՆ–ն հայտարարել էր, թե «այն հայկական կողմին խաղաղ բանակցությունների մղելու փոխարեն տարածաշրջանում նոր բաժանարար գծեր է ստեղծում»։ Բաքուն հայտարարել է, թե ԵՄ-ն և ԱՄՆ-ն այս դեպքում «պատասխանատվություն են կիսում Հայաստանի ցանկացած ապակայունացնող գործողությունների համար»։
Արձագանքելով Բաքվին՝ Երևանը պնդել է՝ այդ հանդիպումը նվիրված է լինելու Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ համագործակցության ամրապնդմանը և որևէ երրորդ կողմի դեմ չէ։ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը չէր բացառել, որ հայ-ադրբեջանական խնդիրները նաև քննարկվեն ապրիլի 5-ին՝ միևնույն ժամանակ շեշտելով՝ հանդիպման հիմնական օրակարգում այդ հարցը չէ՝ «Բրյուսելյան հանդիպումը պետք է կենտրոնանա Հայաստանի տնտեսական դիմակայունության վրա»։

2 Апрель 2024 - 12:52 AMT
В центре внимания предстоящей встречи на высоком уровне в формате Армения-Евросоюз-США не армяно-азербайджанский мирный процесс. Об этом на брифинге с журналистами заявил пресс-секретарь Госдепартамента США Мэтью Миллер.
Спикер напомнил, что на встрече будут обсуждаться вопросы реформ, демократии, экономики и устойчивости Армении.
«Это встреча между США, Европейским союзом и Арменией, в ходе которой будут обсуждаться экономическая диверсификация Армении, гуманитарная помощь, поддержка беженцев и содействие политическим реформам Армении в таких областях, как демократия и верховенство закона», – заявил Миллер, добавив, что встреча не имеет региональной направленности.
Ранее секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в сообщил, что 5 апреля в Брюсселе состоится встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и госсекретаря США Энтони Блинкена, в течение которой будут обсуждены пути трехстороннего сотрудничества, способствующего развитию Армении. Григорян добавил, что встреча направлена на укрепление устойчивости Армении.