ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ապրիլի 3-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձել է Հայաստանի հետ խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու կարևորությանը՝ զգուշացնելով, որ ագրեսիվ գործողություններն ու հռետորաբանությունը կխաթարեն խաղաղության հասնելու հեռանկարները։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ պետքարտուղար Բլինքենը և նախագահ Ալիևը քննարկել են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու կարևորությունը և դրա տնտեսական նշանակությունն ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Պետքարտուղարն ընդգծել է, որ Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին լարվածության աճն արդարացում չունի և զգուշացրել է, որ ցանկացած կողմից ագրեսիվ գործողություններն ու հռետորաբանությունը կխաթարեն խաղաղության հեռանկարները, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բլինքենն անդրադարձել է նաև ԱՄՆ-Ադրբեջան երկկողմ հարաբերությունների կարևորությանը՝ կարևորելով գործընկերային նախաձեռնությունների աճը, ներառյալ էներգետիկ և կլիմայական առաջնահերթությունները:
Պետքարտուղարը վերահաստատել է մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների հետ կապված Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունները կատարելու անհրաժեշտությունը և հորդորել է ազատ արձակել անարդարացիորեն ձերբակալվածներին:

Secretary of State Antony J. Blinken spoke with Azerbaijani President Ilham Aliyev on Wednesday, April 3 and cautioned against undermining prospects for peace.
According to a statement from the Department of State, Blinken and President Aliyev discussed the importance of advancing the peace process between Azerbaijan and Armenia, which would bring economic benefits to the entire region.
“The Secretary underscored that there is no justification for increased tension on the border and cautioned that aggressive actions and rhetoric from any side would undermine prospects for peace,” the statement said.
“The Secretary reiterated the need for Azerbaijan to adhere to its international obligations and commitments regarding human rights and fundamental freedoms and urged the release of those unjustly detained.”