Ապրիլի 5-ի լույս 6-ի գիշերը Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումները սահմանագոտու մի շարք ուղղություններում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից փոփոխական ինտենսիվությամբ կրակ են բացել ՀՀ ԶՈւ դիրքերի ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ գիշերվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կրակոցների գերակշիռ մասը եղել է ոչ նպատակային և անկանոն:
ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումներն Իշխանասարի ուղղությամբ ժամը 21:00-23:00-ն ընկած ժամանակահատվածում դիտարկել են նաև ադրբեջանական զինուժի ավտոտեխնիկայի ակտիվ տեղաշարժ։
Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական կողմի նշված գործողությունները ունեցել են սադրիչ նպատակ՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից համանման հակադարձ գործողությունների ձեռնարկմանը հասնելու նպատակով, վերջին շրջանի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը «հիմնավորող» փաստեր ստանալու համար:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ստորաբաժանումները, գնահատելով իրադրությունը, հետագա սրմանը նպաստող գործողություններ չեն արել, ինչից հետո իրադրությունը սահմանագծում հանդարտվել է:
Պաշտպանության նախարարությունը նաև հայտնում է, որ ադրբեջանական քարոզչամեքենան նախօրեին կեղծ տեղեկություններ է տարածել՝ ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների իրականացրած պլանային հերթափոխը փորձելով ներկայացնել իբրև կուտակումներ առաջնագծում:
«ՀՀ պաշտպանության նախարարության համապատասխան ստորաբաժանումը, իրականացնելով բաց աղբյուրների մշտադիտարկում և վերլուծություն, արձանագրել է նաև, որ վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում աճել են ադրբեջանական մամուլից հայկական լրատվադաշտ նետված ապատեղեկատվության տարածման դեպքեր, ուստի մեր հայրենակիցներին հորդորում ենք լինել զգոն, հետևել պաշտոնական լրահոսին: Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագծի և շփման գծի երկայնքով տեղի ունեցողի վերաբերյալ պաշտպանության նախարարությունը հանրությանը պատշաճ իրազեկում է և շարունակելու է իրազեկել»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

On the night of April 5-6, the units of the Azerbaijani armed forces initiated fire towards Armenian combat positions, using small arms of various calibers. The intensity of the firing varied across several directions of the border, the press service of the Armenian Defense Ministry reports.
“It is noteworthy that the majority of the Azerbaijani armed forces' firing during the night was non-targeted and irregular,” the Armenian Defense Ministry said.
“The units of the Armed Forces of the Republic of Armenia observed significant vehicle movements of the Azerbaijani Armed Forces towards Ishkhanasar between 21:00 and 23:00.
“The aforementioned actions by the Azerbaijani side were evidently provocative, aiming to elicit similar counteractions by the units of the Armed Forces of the Republic of Armenia to substantiate Azerbaijani disinformation in recent times.
“Assessing the situation, the units of the Armed Forces of the Republic of Armenia refrained from actions that could contribute to further escalation, leading to the calming of the situation along the border.
“The Ministry of Defence also reports that the Azerbaijani propaganda apparatus disseminated disinformation yesterday, misrepresenting the routine rotation of Armenian Armed Forces units as front-line concentration.
The relevant unit of the Ministry of Defence, which monitors and analyzes open sources, has observed an increase in the dissemination of disinformation by the Azerbaijani press regarding Armenian media in recent days.
H”ence, we urge our compatriots to remain vigilant and rely on official news sources. The Ministry of Defence adequately informs and will continue to inform the public about developments along the Armenia-Azerbaijan border and contact line.”