ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենը, արձագանքելով ՀՀ–ԵՄ–ԱՄՆ հանդիպման մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարության մասին հարցին, ասել է, որ չի կարծում, թե պետք է համոզել կամ հավաստիացումներ տալ Ադրբեջանին ապրիլի 5–ի հանդիպման վերաբերյալ։
«Մենք շատ հստակ ասել էինք, թե ինչ մտադրություն ունենք այս հանդիպումով, և այս հանդիպումը հենց այն էր, ինչի մասին նախօրոք հայտարարել էինք, և վստահությունը հենց այդպես է կառուցվում, երբ մեկն անում է այն, ինչ ասում է: Մենք շատ բաց ենք և քննարկում ենք մեր ծրագրերը տարածաշրջանի երկրների հետ, որպեսզի անակնկալներ չլինեն: Կարծում եմ՝ Ձեր հարցը պետք է Ադրբեջանին ուղղել: Մեր տեսակետն այն է, որ մենք աջակցում ենք այն ընտրությանը, որն արել է Հայաստանի ժողովուրդը, և կշարունակենք աջակցել այնպես, որ խաղաղություն և անվտանգություն կապահովի ամբողջ տարածաշրջանում»,–ասել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Օ'Բրայենը նաև ասել է, որ տարածաշրջանում մենք տեսնում եք Ռուսաստանի ապատեղեկատվական ջանքերը, իսկ մեդիա տեղեկատվական մանիպուլյացիաները սպասելի են։
«Ռուսաստանը պատմական դերակատարություն ունի Հայաստանում և Հարավային Կովկասում, և հույս ունեմ, որ կաջակցի նաև Հայաստանի ընտրությանը՝ գնալու ժողովրդավարական բարեփոխումների և տնտեսական բարգավաճման ուղղությամբ: Մենք գիտենք, որ սա շարունակվող երկխոսություն է Երևանի և Մոսկվայի միջև, բայց մի բան շատ հստակ է, և դա Հայաստանի ժողովրդի ընտրությունն է: Մենք կարծում ենք՝ պետք է աջակցել ու հարգել այդ որոշումը:
Տարածաշրջանում մենք տեսնում ենք Ռուսաստանի ապատեղեկատվական ջանքերը, մեդիա տեղեկատվական մանիպուլյացիաները սպասելի են, մենք տեսանք՝ շահարկումներ եղան նաև այսօրվա հանդիպման վերաբերյալ, թե ինչի մասին է այդ հանդիպումը կամ ինչի մասին չէ: Հանդիպումը հստակ Հայաստանի ժողովրդի քաղաքական ընտրությանն աջակցելու միջոց է, և այն նաև քաջալերում է տարածաշրջանային խաղաղ տնտեսական ինտեգրացիան, մի բան, որ Հայաստանի կառավարությունն է ցանկանում, բայց նաև Ադրբեջանի ղեկավարությունն էլ է ասել, որ դրան հետամուտ կլինի», – ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե արդյոք պետքարտուղարի օգնականը հավատում է Հայաստանի եվրոպական ապագային, ապա Օ'Բրայենն ասել է. «Պետքարտուղարը հստակ հայտարարեց, որ մենք աջակցում ենք Հայաստանի ժողովրդի քաղաքական որոշմանը, իսկ թե որ տնտեսական խմբին նրանք կմիանան՝ դա իրենց ընտրությունն է, մենք ոչինչ չենք կարող ասել: Բայց, հստակ է, որ Հայաստանի ժողովուրդը ընտրել է բարգավաճման և գլոբալ շուկաներին ինտերգրման ճանապարհը և դա պահանջում է բարեփոխումների անցկացում և այդ հարցում աջակցություն, որ Հայաստանի գործարարները կարողանան օգտվել այդ հնարավորություններից»:
Ապրիլի 5–ի եռակողմ հանդիպումից հետո Իլհամ Ալիևը Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի հետ Բաքվում կայացած հանդիպմանն ասել է, որ չնայած ԱՄՆ-ի և Եվրամիության բարձրաստիճան պաշտոնյաները իրենց նախաձեռնությամբ կայացած վերջին օրերի հեռախոսազրույցներում փորձում էին համոզել, որ այդ հանդիպումը ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ, բայց իրենք գիտեն, որ այն «Ադրբեջանի դեմ է և դեմ է Հարավային Կովկասում համագործակցությանը»: «Այն բաժանարար գծեր ստեղծելու և Ադրբեջանին մեկուսացնելու նպատակ ունի», – հայտարարել է Ալիևը:

Assistant U.S. Secretary of State for European and Eurasian Affairs James O’Brien believes it is not the United State’s business to convince Azerbaijan about a trilateral meeting between Armenia, the European Union and the U.S..
O’Brien made the remarks in a press conference on Friday, April 5 when a journalist from Azerbaijan remarked that the U.S. “spent the entire week to convince Azerbaijani side” that the meeting is not about them. In particular, Azerbaijani president Ilham Aliyev has said on numerous occasions that the trilateral meeting was aimed at isolating his country.
“We have been very clear about what we intended to do, we have done exactly as we said, and I think that doing what one promises is how trust gets built,” O’Brien said.
“So that is, I see, the way forward, not about a set of arguments or discussions. But we are very open in discussing our plans with the governments of the region so that there are no surprises, and we feel very good about that process in this case. We’ll always endeavor to do that better if we need to.
“But I think you’d have to ask people in Azerbaijan why they do what they do. Our position is simply that we’re supporting the choices that Armenia’s people have made, and we’ll continue to do that in a way that promotes the peace and security and prosperity of the region as a whole. So we’ve been very clear and we’ll stay with our own statements.”
O’Brien reiterated that the meeting between U.S. Secretary of State Antony J. Blinken, European Commission President Ursula von der Leyen, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, and High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Josep Borrell was aimed at boosting Armenia’s resillience.
“The Secretary and President von der Leyen, High Representative Borrell, all began by emphasizing that we strongly support Armenia’s independence, sovereignty, and territorial integrity,” he added.
“We also noted our admiration for the democratic transformation in Armenia since the 2018 Velvet Revolution. We’ve seen substantial reforms and efforts to build a global economy and a political system that will reflect the democratic aspirations of the people of Armenia. So our goal is to continue that.”