ՀՀ ԱԳՆ–ն Ադրբեջանին կոչ է արել դադարեցնել իրադրության սրմանն ուղղված գործողությունները և նշել, որ ապրիլի 5-ի լույս 6-ի գիշերն Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի սադրիչ գործողություններն արդարացում չունեն:
ԱԳՆ–ն նաև անհասկանալի է գնահատել Հայաստանին ուղղված մեղադրանքները պաշտպանական նպատակներով սպառազինությունների ձեռքբերման առիթով, քանի որ Ադրբեջանը Հայաստանիից անգամներով ավել սպառազինություն է ձեռքբերում, ինչի մասին Հայաստանը համապարփակ տեղեկատվություն է ստանում:
«Սահմանի բազմաթիվ հատվածներում անկանոն կրակահերթեր բացելով, մի քանի տասնյակ զինվորական ավտոմեքենաների շարժերով Ադրբեջանն ակնհայտորեն հետապնդել է սադրիչ նպատակ. Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի ստորաբաժանումներին դրդել համանման հակադարձ գործողությունների, վերջին շրջանի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը «հիմնավորող» փաստեր ստանալու համար:
Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի ստորաբաժանումները, գնահատելով իրադրությունը, հետագա սրմանը նպաստող գործողություններ չեն արել, ինչից հետո իրադրությունը սահմանագծում հանդարտվել է:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը վերահաստատում է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում իրադրության սրմամբ հետաքրքրված չէ և Ադրբեջանին կոչ է անում դադարեցնել իրադրության սրմանը հասնելու գործողությունները:
Չարդարացված ենք համարում նաև Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում պաշտպանական կառույցների ստեղծման վերաբերյալ Ադրբեջանի գնահատականները, քանի որ բանակի և բանակային ենթակառուցվածքների բարեփոխումները ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է: Միևնույն ժամանակ հիշեցնում ենք, որ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանից զորքերի հայելային հետքաշման, սպառազինությունների վերահսկման փոխադարձ մեխանիզմների ներդրման, չհարձակման պայմանագիր կնքելու, պետական սահմանին հարակից տարածքներն ապառազմականացնելու Հայաստանի Հանրապետության առաջարկները Ադրբեջանի կողմից շարունակում են մնալ անարձագանք»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
ԱԳՆ–ն նաև պաշտոնապես վերահաստատել է Հայաստանի նվիրումը խաղաղության օրակարգին, ինչպես նաև դրանից բխող սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման մեխանիզմների ստեղծման և երկու երկրների միջև սահմանի հարակից տարածքներն ապառազմականացնելու` Ադրբեջանին ուղղված մեր առաջարկը:
Հատկանշական է, որ գիշերվա ընթացքում ադրբեջանական զինուժի կրակոցների գերակշիռ մասը եղել է ոչ նպատակային և անկանոն: ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումներն Իշխանասարի ուղղությամբ ժամը 21:00-23:00-ն ընկած ժամանակահատվածում դիտարկել են նաև ադրբեջանական զինուժի ավտոտեխնիկայի ակտիվ տեղաշարժ։

The provocative actions of the Armed Forces of Azerbaijan on the night of April 5-6 have no excuse, the Armenian Foreign Ministry said in a statement on April 6.
“By opening irregular fire on numerous sections of the border and moving dozens of military vehicles, Azerbaijan has clearly pursued a provocative goal: to incite the units of the Armed Forces of the Republic of Armenia to take countermeasures in order to obtain facts that would “substantiate” the recent Azerbaijani disinformation,” the Foreign Ministry said.
“After assessing the situation, the units of the Armed Forces of the Republic of Armenia did not take any actions leading to further escalation, and the situation along the border calmed down.
“The Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reaffirms that Armenia is not interested in escalating the situation in the region and calls on Azerbaijan to stop actions aimed at such an escalation.
“We also consider Azerbaijan’s assessments on the creation of defence structures on the sovereign territory of the Republic of Armenia unjustified since reforms in the army and army infrastructure is the sovereign right of any country. At the same time, we would like to remind that the proposals of the Republic of Armenia for a mirror withdrawal of troops from the Armenia-Azerbaijan state border, the creation of mutual arms control mechanisms, the signing of a non-aggression pact and the demilitarization of territories adjacent to the state border remain unanswered.
“The accusations against Armenia regarding the acquisition of weapons for defence purposes are also not understandable as Azerbaijan acquires many times more weapons than the Republic of Armenia, and Armenia receives comprehensive information about that.
“We officially reaffirm the commitment of the Republic of Armenia to the peace agenda, as well as our proposal to Azerbaijan to create mechanisms for mutual arms control and demilitarization of territories adjacent to the border between the two countries.”