ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը նախատեսում է մոտ 8.5 միլիոն դոլար հատկացնել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց և փախստականների բնակարանային կարիքների, հոգեսոցիալական աջակցության բավարարման համար։ Այդ մասին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) Եվրոպայի և Եվրասիայի գրասենյակի ադմինիստրատորի օգնական Էրին ՄըքՔին։
«Մենք հավաքվել ենք այստեղ վերահաստատելու ժողովրդավարական և բարգավաճ Հայաստանին աջակցելու մեր ջանքերը և մեր շարունակական աջակցությունը Հայաստանի ժողովրդավարությանը, տնտեսական կայունությանը, ինքնիշխանությանը և տարածքային ամբողջականությանը: ԱՄՆ պետքարտուղարն այսօր առավոտյան հայտարարեց ժողովրդավարության, էներգետիկ անկախության, պարենային անվտանգության և տնտեսական ինտեգրման խթանման համար ավելի քան 65 միլիոն դոլարի նոր և նշանակալի աջակցության մասին: Ուրախ ենք շարունակել համագործակցությունը Հայաստանի կառավարության հետ՝ ամրապնդելու համար այդքան դժվարությամբ ձեռք բերված հաջողությունները»,- ընդգծել է ՄըքՔին, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա խոսքով՝ 2023 թվականի աշնանը Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած իրադարձություններից հետո ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունը նախատեսում է մոտ 8․5 միլիոն դոլար հատկացնել տեղահանված անձանց և փախստականների բնակարանային կարիքների, հոգեսոցիալական աջակցության բավարարման համար:
«Այս ֆինանսավորման շնորհիվ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կհամագործակցի ազգային և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ կոնկրետ ցույց տալու Հայաստանի ժողովրդին, որ իրենց ժողովրդավարությունը տալիս է իր պտուղները: Իսկ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կհոգա, որ կարիքավորներն ունենան հանրային ծառայությունների հասանելիություն՝ օգնելով Հայաստանի կառավարությանը տեղեկատվություն տարածել այդ հնարավորությունների մասին»,- ասել է նա։

6 Апрель 2024 - 12:21 AMT
Агентство США по международному развитию (USAID) планирует выделить около $8.5 млн на удовлетворение жилищных потребностей и психосоциальную поддержку вынужденных переселенцев и беженцев из Нагорного Карабаха. Об этом на пресс-конференции сообщила помощник администратора Агентства США по международному развитию о Европе и Евразии Эрин Макки.
«Мы собрались здесь, чтобы подтвердить наши усилия по поддержке демократической и процветающей Армении и нашу постоянную поддержку демократии, экономической стабильности, суверенитету и территориальной целостности Армении. Госсекретарь США сегодня утром объявил о выделении более 65 млн долларов на новую значительную поддержку для продвижения демократии, энергетической независимости, продовольственной безопасности и экономической интеграции. Мы рады продолжить сотрудничество с правительством Армении для закрепления достигнутых с таким трудом успехов», – подчеркнула Макки.
По ее словам, после событий в Нагорном Карабахе осенью 2023 года Агентство международного развития США планирует выделить около $8.5 млн на удовлетворение жилищных потребностей и психосоциальную поддержку вынужденных переселенцев и беженцев.
«В рамках финансирования USAID будет сотрудничать с органами национального и местного самоуправления, а также неправительственными организациями, чтобы конкретно показать народу Армении, что их демократия приносит плоды. А USAID, помогая правительству Армении распространять информацию об этих возможностях, позаботится о том, чтобы нуждающиеся имели доступ к государственным услугам», – отметила Макки.