ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, նդրադառնալով վերջին օրերի կրակոցներին ադրբեջանական կողմից, նշել է, որ ԵՄ-ն տարբեր խողովակներով պաշտոնական Բաքվին պետք է հասցնի ուղերձներ առ այն, որ չի հանդուրժի հատկապես խաղաղ բնակիչների թիրախավորումը:
Նա հավելել է, որ ԵՄ դիտորդների դերը փաստերի հիման վրա քաղաքական ճնշումների հիմք ստեղծելն ու Բրյուսելին փոխանցելն է։
«Ադրբեջանական վերջին օրերի ակտիվությունն առաջնագծում դրսևորվել է նաև խաղաղ բնակավայրերի թիրախավորմամբ, սա իրադրային զարգացումների ամենավտանգավոր հանգամանքն է:
Ուշագրավ է, որ Տավուշի գյուղերի ուղղությամբ վերջին տարիներին կրակահերթեր չէին եղել:
Ինչ վերաբերվում է Սյունիքի մարզի գյուղերին` Խոզնավարից մինչև Արավուս, Տեղ, ապա 44-օրյա պատերազմից հետո, երբ Ադրբեջանը երկու փուլով դիրքավորվեց համայնքից բավականին մոտ հեռավարության վրա, սա առհասարակ նոր երևույթ է:
Կարծում եմ` ԵՄ դիտորդական առաքելությունը պետք է կենտրոնանար հատկապես այս խնդրին, սակայն ոչ միայն դրանք արձանագրելու և զեկույցներում ամրագրելու, այլ դրանից բխող օպերատիվ քայլերով:
ԵՄ-ն տարբեր խողովակներով պաշտոնական Բաքվին պետք է հասցնի ուղերձներ առ այն, որ չի հանդուրժի հատկապես խաղաղ բնակիչների թիրախավորումը և միջոցներ ձեռնարկի, որպեսզի դրանք այլևս չկրկնվեն:
Զինված ուժերի տեսադիտարկման համակարգերերն արձանագրելու նվազագույն գործառույթն իրականացնում են, ԵՄ դիտորդների դերն այդ փաստերի հիման վրա քաղաքական ճնշումների հիմք ստեղծելն ու Բրյուսելին փոխանցելն է` Բաքվին հետագա գործողություններից զերծ պահելու նպատակով:
Համենայդեպս, սա է մեր հասարակության սպասումը, հակառակ դեպքում ԵՄ առաքելության ներկայությունը որևէ ձևով չի կարող արդարացված կամ ընկալելի լինել»,–ասվում է գրառման մեջ։

В последние дни активность Азербайджана на линии фронта с Арменией также была продемонстрирована путем нанесения ударов по гражданским населенным пунктам, заявил депутат парламента Армении Тигран Абрамян, посчитав это самым опасным обстоятельством нынешнего развития событий.
Он отметил, что Евросоюз должен донести до Азербайджана, что не потерпит нацеливания на гражданское население.
«Примечательно, что в последние годы обстрелов в направлении сел Тавуша не было.
Что касается сел Сюникской области, от Хознавара до Аравуса, Теха, то после 44-дневной войны, когда Азербайджан в два этапа позиционировался довольно близко к общине, это новое явление.
Я считаю, что наблюдательная миссия ЕС должна была сосредоточиться на этом вопросе, но не только зафиксировать и отчитаться, но и предпринять вытекающие из этого оперативные шаги.
ЕС должен по разным каналам донести официальному Баку послание, что не потерпит особенно нацеливания на гражданское население, и принять меры, чтобы предотвратить их повторение», – отметил депутат.
По его словам, системы видеонаблюдения вооруженных сил выполняют минимальную функцию зафиксирования, роль наблюдателей ЕС заключается в том, чтобы «на основе этих фактов создать основу для политического давления и передать их Брюсселю, чтобы удержать Баку от дальнейших действий».