Ապրիլի 4-ին IDBank-ն ու Իդրամը ստորագրել են Կանանց հզորացման սկզբունքների համատեղ հայտարարագիրը՝ ի թիվս այլ կազմակերպությունների, որոնք միացել են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի նախաձեռնությանը։
Հայտարարագրի ստորագրման արարողությունից առաջ տեղի է ունեցել «Հնչեցրու զանգը հանուն գենդերային հավասարության» միջոցառումը, որը կազմակերպվել էր ՄԱԶԾ-ի կողմից՝ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես են եկել Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի տեղակալ Կոնստանտին Սոկուլսկին, Հայաստանում Ավստրիայի Զարգացման համակարգման գրասենյակի ղեկավար Կլաուս Կապերը, «ՄԱԿ կանայք» կազմակերպության ներկայացուցիչ Օլգա Ազատյանը, Հայաստանի Ֆոնդային բորսայի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը։
IDBank-ի կողմից հայտարարագիրը ստորագրել է վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը։ Վերջինիս խոսքով՝ Բանկի ղեկավար կազմի աշխատակիցների զգալի տոկոսը զբաղեցնում են կանայք։
«Խորհրդի և վարչության կազմում ևս ներկայացված են կանայք, և սա շատ կարևոր է բիզնեսի համար ճիշտ և հավասարակշռված որոշումներ կայացնելու տեսանկյունից: Մենք լիարժեք հավասար պայմաններ ենք ստեղծում մեր աշխատակիցների համար նրանց աճի, զարգացման և մնացած չափանիշների շրջանակում», – ասել է Մհեր Աբրահամյանը։
Իդրամ ընկերության կողմից հայտարարագիրը ստորագրվել է ՄՌԿ ղեկավար Աստղիկ Զիլֆիմյանի կողմից։
«Իդրամի ղեկավար կազմի 50%-ը կազմում են կանայք․ կարծում եմ՝ սա լավագույն ցուցանիշներից է մեր պետության համար։ Մենք անում ենք ամեն բան, որ մեր ընկերությունում բացառվեն սեռով պայմանավորված կամ որևէ այլ տեսակի խտրականությունները», – ասել է Աստղիկ Զիլֆիմյանը։
Սկիզբ առնելով 2010թ․ «ՄԱԿ կանայք» կազմակերպության և ՄԱԿ-ի Գլոբալ պայմանագրի համատեղ ջանքերով՝ ԿՀՍ նախաձեռնությունը նպատակ ունի համայնքում, բիզնեսում և աշխատավայրում խթանել կանանց և աղջիկների հզորացումը՝ առանցքային սկզբունքները կյանքի կոչելու միջոցով։

On April 4, IDBank and Idram signed the Joint Declaration on the Women's Empowerment Principles, among other organizations that have joined the UNDP initiative.
Before the declaration signing ceremony, the “Ring the Bell for Gender Equality” event was held, which was organized by UNDP in cooperation with the Armenia Securities Exchange.
UNDP Deputy Resident Representative in Armenia Konstantin Sokulskiy, Head of the Austrian Coordination Office Yerevan Klaus Kaper, UN Women representative Olga Azatyan, General Director of the Armenian Securities Exchange Hayk Yeganyan gave an opening speech at the event.
On behalf of IDBank, the declaration was signed by the chairman of the management board, Mher Abrahamyan. According to the latter, a significant percentage of the Bank's management staff is occupied by women. “Women are a part of the board and management as well, and this is very important for business from the perspective of making correct and balanced decisions. We create full equal conditions for our employees within the framework of their growth, development and other standards,” says Mher Abrahamyan.
On behalf of Idram company, the declaration was signed by the head of HR Astghik Zilfimyan. “50% of Idram's management staff are women. I think this is one of the best indicators for our state. We do everything to exclude gender-based or any other kind of discrimination in our company,” notes Astghik Zilfimyan.
Launched in 2010 as a joint effort of UN Women and the UN Global Compact, the CSR initiative aims to promote the empowerment of women and girls in the community, business and workplace by implementing key principles.