Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ Հայաստանի կողմից զինատեսակների ձեռքբերումը միտված է տարածաշրջանում սպառազինության խախտված բալանսի վերականգնմանը:
«Մենք հիմա կենտրոնացած ենք պաշտպանական խնդիրների լուծման վրա՝ լինի ինժեներական բնույթի, հակաօդային պաշտպանության: Մեր ձեռք բերած կամ ձեռքբերվելիք զինատեսակները միտված են տարածաշրջանում սպառազինության խախտված բալանսի կարգավորմանը, որովհետև դրա խախտումն էր, որ հակառակորդին տվեց հնարավորություն՝ անցնելու ռազմական գործողությունների, մեկ անգամ՝ 2016 թվականին, լայնամասշտաբ՝ 2020-ին»,-ասել է Քոչարյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա կարծում է, որ եթե ԶՈւ-ն իր բարեփոխումների ծավալը շարունակական դարձնի, ոչ միայն բալանսը կվերականգնվի, այլ նաև բանակում ծառայողները կունենան այդ ամենը տնօրինելու հմտություններ: Նա հավելել է, որ դրան միտված են նաև բազմաթիվ այլ ծրագրեր:

8 Апрель 2024 - 12:09 AMT
Председатель комиссии парламента РА: Приобретение Ереваном вооружения направлено на восстановление баланса в регионе
Приобретение Арменией оружия направлено на восстановление в регионе нарушенного баланса вооружений.Об этом в беседе с журналистами заявил председатель комиссии Национального собрания Армении по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
«Сейчас мы сосредоточены на решении задач обороны, как инженерных, так и противовоздушных. Вооружение, которое мы приобрели или приобретем, направлено на восстановление в регионе нарушенного баланса вооружений. Именно это нарушение дало противнику возможность начать военные действия в 2016 году и в крупном масштабе в 2020 году», – сказал Кочарян, пишет «Арменпресс».
По его словам, если будут продолжены масштабные реформы в Вооруженных силах, баланс будет восстановлен, и военные смогут управлять всем этим. На это направлены и многие другие программы, отметил Кочарян.