ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Ֆրանսիայի Բուշ-Դյու-Ռոն դեպարտամենտի և Էքս-Մարսել-Պրովանս մետրոպոլի նախագահ Մարտին Վասալի գլխավորած պատվիրակության հետ հանդիպմանն ասել է, որ Հայաստանը, լինելով եվրոպական քաղաքակրթություն և ունենալով ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգ, էականորեն խորացնում է հարաբերությունները Եվրոպական միության և անդամ պետությունների հետ:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի և Ֆրանսիայի հարաբերությունները, որոնք իրենց բովանդակությամբ ընդունված է բնութագրել որպես առանձնաշնորհյալ, այսօր զարգանում են լայն օրակարգով և նոր ուղղություններով, որոնք միտված են ամրապնդելու ՀՀ դիմակայությունը:
Վերջինիս համատեքստում երկուստեք ընդգծվել է հատկապես տնտեսական ոլորտում և գործարար կապերի ընդլայնման միջոցով փոխգործակցության առավել ակտիվացման կարևորությունը: Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ապակենտրոնացված համագործակցության հնարավորություններին, որոնց համար լավ հիմքեր են ձևավորվել, որոնցից է Բուշ-դյու-Ռոն դեպարտամենտի մասնակցությունը Հայաստանի մարզերում առողջապահական ծրագրերին: Հանդիպմանը քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հարավային Կովկասում անվտանգային իրավիճակին և առկա մարտահրավերներին:
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է 2022թ. հոկտեմբերին Ֆրանսիայի նախագահի մասնակցությամբ Պրահայում կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության տեքստում Ալմաթիի հռչակագրի հիշատակման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման վերահաստատման կարևորությունը: Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին շրջանի քննարկումները և գործընթացում պահպանվող հիմնական հարցերը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների և կարիքների հասցեագրմանը, այս նպատակով ՀՀ-ին ցուցաբերված աջակցությանը, ինչպես նաև հումանիտար բնույթի հարցերի:
Բուշ դյու-Ռոն դեպարտամենտի խորհրդի նախագահը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը տեղեկացրել է, որ ապրիլի 9–ին Ֆրանսիայից Հայաստան են ժամանել տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող 30 ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք հայ գործընկերների հետ կքննարկեն ներդրումային ծրագրերի իրականացման և առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման հնարավորությունները:

Министр иностранных дел Армении Арарат мирзоян 9 апреля принял делегацию во главе с председателем Совета французского департамента Буш-дю-Рон Мартин Вассаль. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Были обсуждены вопросы повестки партнерства Армения-ЕС. Министр Мирзоян подчеркнул, что Армения, являясь европейской цивилизацией и имея повестку демократических реформ, значительно углубляет отношения с Европейским союзом и его государствами-членами.
Была затронута ситуация с безопасностью и существующие на Южном Кавказе вызовы. Министр Мирзоян подчеркнул важность упоминания Алма-Атинской декларации и подтверждения взаимного признания территориальной целостности Армении и Азербайджана в тексте заявления, принятого по итогам четырехсторонней встречи, состоявшейся в Праге в октябре 2022 года с участием президента Франции. Глава МИД Армении представил последние обсуждения между Арменией и Азербайджаном и основные вопросы, которые остаются в процессе переговоров.
Были затронуты права и нужды вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, а также гуманитарные вопросы.
Мирзоян подчеркнул, что отношения между Арменией и Францией, которые благодаря их содержанию считаются привилегированными, сегодня развиваются с широкой повесткой дня и новыми направлениями по усилению устойчивости Армении. В этом контексте стороны подчеркнули важность дальнейшей активизации взаимодействия, особенно в экономической сфере и путем расширения деловых связей.
Собеседники также коснулись возможностей децентрализованного сотрудничества, том числе участия департамента Буш-дю-Рон в программах здравоохранения в областях Армении.