ՌԴ քաղաքացի Անատոլի Շչետինինը, որին ՌԴ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցները ձերբակալել են Գյումրիում ՌԴ–ում զինծառայությունից խուսափելու համար և որին պահում են ՌԴ ռազմակայանում, հայ փաստաբանների հետ հանդիպմանը հայտարարել է թե «ամեն ինչ գիտակցել է», օգնության կարիք չունի և ցանկանում է վերադառնալ ՌԴ։ Այդ մասին հայտնել է «Հանրային դատավճիռ» իրավապաշտպան կազմակերպությունը, գրում է Meduza-ն։
Միջազգային պաշտպանության կենտրոնի իրավաբան Նարեկ Հակոբյանը և Հանրային դատավճիռների փորձագետ Հասմիկ Նովիկովան հանդիպել են Շչետինինի հետ ապրիլի 10-ի առավոտյան Գյումրիի 102-րդ ռուսական ռազմաբազայում։ Հանդիպումն անցել է Շչետինինի հետ առանձնազրույցի ձևաչափով։
Շչետինինը փաստաբանին ասել է, որ նրան 2 անգամ փորձել են տանել Ռուսաստան, սակայն դա տեղի չի ունեցել, քանի որ, ըստ նրա, իրեն, իբր, արգելել են մուտքը ՌԴ։ Հասմիկ Նովիկովան նշել է, որ ՌԴ քաղաքացիներին չի կարող արգելվել մուտքը Ռուսաստան, իսկ մերժումը կարող է կապված լինել Հայաստանի սահմանապահ ծառայության գործողությունների հետ։
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ նրան իրոք թույլ չի տվել երկրից մեկնել ՀՀ սահմանապահ ծառայությունը, քանի որ նախկին զինվորականը ՌԴ–ում հետախուզման մեջ է, և դրա համար անհրաժեշտ է ՀՀ արդարադատության նախարարի թույլտվությունը, գրել է «Վաժնիի իստորիին»։
Ավելի վաղ հայ իրավապաշտպանները կոչ էին արել ՀՀ իշխանություններին թույլ չտալ նրա արտահանձնումը ՌԴ–ին։ Դեպքի մասին ահազանգել էին ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի իրավապաշտպանները։
2023–ի դեկտեմբերին 102-րդ բազայի ռազմական ոստիկանությունը դասալքության մեղադրանքով ձերբակալել էր Դմիտրի Սետրակովին, որին տեղափոխել էին Ռուսաստան։ Թե որտեղ է հիմա Սետրակովը, որ մեկնել էր ՌԴ–ից, որպեսզի չմասնակցի պատերազմին, հայտնի չէ։ Այդ հարցին անդրադարձել էր նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անօրինական անվանելով ռուս զինծառայողների գործողությունները։

Адвокаты в Армении добились встречи с россиянином Анатолием Щетининым, которого сотрудники российской военной полиции задержали в Гюмри после отказа от военной службы в РФ, сообщила правозащитная организация «Общественный вердикт».
Адвокат Центра международной защиты Нарек Акопян и эксперт «Общественного вердикта» Асмик Новикова встретились с Щетининым утром 10 апреля на 102-й российской военной базе в Гюмри, где удерживают россиянина. В ходе конфиденциальной встречи Щетинин заявил, что «все осознал», не нуждается в помощи и хочет вернуться в Россию, пишет Mediza.io.
Щетинин сообщил адвокату, что его дважды пытались вывезти в Россию, но этого не произошло, поскольку, по его словам, ему якобы запрещен въезд в РФ. Как отметила Асмик Новикова, гражданам РФ не могут запретить въезд в Россию, а отказ может быть связан с действиями армянской пограничной службы. Щетинина действительно не выпустила из страны погранслужба Армении, поскольку бывший военный находится в розыске в России, пишут «Важные истории». Для подобного выезда необходимо разрешение министра юстиции Армении.
О том, что Щетинина, разыскиваемого в России за отказ от военной службы, задержали и удерживают на российской базе в Гюмри, ранее заявили правозащитники из Хельсинкской гражданской ассамблеи в городе Ванадзор. Армянские правозащитники призвали власти Армении помешать пересылке Щетинина в Россию.
В Армении в конце 2023 года сотрудники военной полиции России задержали Дмитрия Сетракова, дезертировавшего из армии РФ и уехавшего из страны, чтобы не участвовать в войне. Сетракова доставили на базу в Гюмри, после чего вывезли в Россию. Где он находится сейчас, неизвестно. Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал незаконными действия российских военных.