Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպությունը հրապարակել է իր տարեկան՝ Nations in Transit 2024 զեկույցը, որտեղ զուգահեռներ է անցկացրել Ռուսասատնի կողմից Ուկրաինայի դեմ ագրեսիայի և Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ հարձակման միջև՝ վերջինս որակելով որպես «էթնիկ զտում»:
Ըստ իրավապաշտպան կազմակերպության զեկույցի, Հայաստանի ժողովրդավարությանն ուղղված ջանքերի վրա բացասական ազդեցություն է ունեցել «Լեռնային Ղարաբաղում ադրբեջանական ռեժիմի դաժան հարձակումը», ինչի հետևանքով այնտեղ ապրող ավելի քան 120 հազար հայեր ստիպված եղան փախչել և հիմնականում բնակություն հաստատել Հայաստանում, գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Ադրբեջանական ռեժիմի ներխուժումը և Լեռնային Ղարաբաղի վերացումը բացասական ազդեցություն ունեցավ հենց Հայաստանում ժողովրդավարության վրա: Այսինքն՝ Հայաստանի ներսում հաստատությունները ստիպված էին պայքարել ոչ միայն այնտեղ ժողովրդավարական կառավարում ապահովելու և բարեփոխումներ իրականացնելու մարտահրավերի դեմ, այլ նաև Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից փախստականների հոսքի ավելացման մարտահրավերի»,- ասել է զեկույցի համահեղինակ, Freedom House-ի ավագ փորձագետ Մայք Սմելտզերը:
Զուգահեռներ անցկացնելով Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի ագրեսիայի ու Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ձեռնարկած ռազմական գործողությունների միջև՝ զեկույցը փաստում է. «2023 թվականի սեպտեմբերին ադրբեջանական ռեժիմի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ վերջնական հարձակման հիմնական պատճառն ամենևին էլ 2022 թվականի փետրվարին Ուկրաինա Կրեմլի ներխուժումը չէր: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը վաղուց էր բացահայտ կերպով խոսում հայկական անկլավի դե ֆակտո անկախությունը վերացնելու իր մտադրության մասին»,- ընդգծում է զեկույցը՝ հավելելով, թե, այդուհանդերձ, Ուկրաինայի վրա Ռուսաստանի հարձակումը հնարավորության դուռ բացեց [Ադրբեջանի համար] նվաճելու Լեռնաին Ղարաբաղը, քանի որ «Կրեմլի ուշադրությունն ու ռեսուրսները շեղվեցին Կովկասում իր խաղաղապահ պարտավորություններից, իսկ ժողովրդավարական աշխարհը կլանված էր Կիևին աջակցելու ուղղությամբ»:
Զեկույցը փաստում է՝ Լեռնային Ղարաբաղում դե ֆակտո իշխանության ու պաշտպանության համակարգի փլուզումը հարկադրեց 120 հազար հայերին հեռանալ՝ «իրենց կյանքը փրկելու համար»: Զեկույցը դա որակել է որպես «էթնիկ զտումներ»:
«Մեր զեկույցում օգտագործում ենք «էթնիկ զտում» եզրն ավելի քան 120,000 էթնիկ հայերի մասին խոսելիս, որոնք Լեռնային Ղարաբաղի տարածքից ստիպված են եղել փախչել ադրբեջանական զինուժից: Նրանցից շատերը, իհարկե, հայտնվել են Հայաստանում»,- նշել է զեկույցի համահեղինակը:
Միաժամանակ, զեկույցում նշված է․ «Ադրբեջանի զինուժը շարունակում էր սպառնալ Հայաստանի Հանրապետության գոյությանը` նախորդ տարիների ընթացքում բազմաթիվ բախումներից հետո՝ բռնազավթելով այդ երկրի տարածքի մի մասը»:
«Մենք տեսել ենք ավտորիտար էքսպանսիայի ընդլայնման կործանարար հետևանքները, ինչպես Ուկրաինայում, ինչպես Լեռնային Ղարաբաղում: Հիմքեր չկան հավատալու, որ այսքանով այն կդադարի: Մենք փաստացի տեսնում ենք, որ այս ավտոկրատիաներին հակազդելու անկորողությունը մեծացնում է դրանց էքսպանսիայի ընդլայնման շարունակման հավանականությունը»,- ասում է զեկույցի համահեղինակը:
Ալիևի քաղաքական և ռազմական հաղթանակները կարող են ճանապարհ հարթել Բաքվի կողմից նոր տարածքային պահանջների ներկայացմանը՝ ասված է զեկույցում, ուր նաև անդրադարձ կա Ադրբեջանի նախագահի պաշտոնը հերթական անգամ ստանձնելիս՝ երդմնակալության արարողության ժամանակ Ալիևի ելույթին, որը, ըստ Freedom House-ի, հայկական տարածքների նկատմամբ հավելյալ պահանջներ ներկայացնելու ապացույց էր:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նախազգուշացնում է՝ ԱՄՆ կամ ԵՄ կողմից պարտադրված զսպման մեխանիզմների բացակայության պայմաններում՝ Կովկասում առկա է «ավտորիտար ագրեսիայի ակնհայտ վտանգ»: Մայք Սմելտզերը, սակայն, որոշակի փոփոխություններ է տեսնում Հայաստանին արևմտյան աջակցություն ցուցաբերելու հարցում՝ մատնանշելով օրերս Բրյուսելում կայացած հանդիպումներն ու դրանց արդյունքները:
Զեկույցն ընդգծում է. «Որոշ ժողովրդավարական երկրներ զգալի աջակցություն են ցուցաբերել Ուկրաինային, սակայն երբ ադրբեջանցի զինվորականները Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանեցին ավելի քան 120 հազար հայերի, միջազգային հանրությունը հիմնականում արձագանքել է խորհրդանշական կոչերով և մտահոգություն արտահայտելով: ԵՄ-ն շարունակում է հույսը դնել ադրբեջանական էներգակիրների վրա և անտեսել նախագահ Իլհամ Ալիևի վարչակարգի կողմից մարդու իրավունքների խախտումները՝ ակնհայտորեն առաջնային տեղ տալով քաղաքական և տնտեսական նպատակահարմարությանը, քան հիմնարար արժեքներին ու երկարաժամկետ շահերին»:
Իրավապաշտպան կազմակերպության գնահատմամբ, ժողովրդավարական երկրների կողմից մարդու իրավունքների խախտումների հետևողականորեն դատապարտման բացակայությունը ոգեշնչում է բռնապետերին և վնասում միջազգային նորմերի պահպանմանը:

Azerbaijan’s military continued to threaten the existence of the Republic of Armenia in 2023, Freedom House said in its latest Nations in Transit report.
“The Kremlin’s invasion of Ukraine in February 2022 was by no means the main cause of the Azerbaijani regime’s final assault on Nagorno-Karabakh in September 2023. Azerbaijani president Ilham Aliyev had long been explicit about his intent to erase the ethnic Armenian enclave’s de facto independence, having already seized some territory in a 2020 war that ended with a Russian-brokered cease-fire. Still, the Russian attack on Ukraine opened the door to the conquest, as the Kremlin’s attention and resources were diverted from peacekeeping duties in the Caucasus, and the democratic world was similarly absorbed with its efforts to support Kyiv,” the report reads.
“Baku set the stage for its September offensive with a months-long blockade that deprived Nagorno-Karabakh’s people of essential goods. When the military assault finally came, local defense forces quickly agreed to lay down arms, and the local government was abruptly dissolved. Russia’s peacekeepers made no effort to intervene.”
The sudden collapse of the Karabakh’s government and defenses prompted the entire population of 120,000 ethnic Armenians to flee for their lives. Azerbaijani troops opened a route for their exit, which made it easier for Baku to take complete control of the land and facilitated what amounted to ethnic cleansing. Many of the refugees had already been displaced multiple times in the last four years.
“Meanwhile, Azerbaijan’s military continued to threaten the existence of the Republic of Armenia, having occupied slices of that country’s territory after multiple clashes in recent years,” the report says.
“On the domestic front, President Aliyev moved quickly to capitalize on his triumph in Nagorno-Karabakh by further consolidating power and bolstering his legitimacy. In December, he called for a snap presidential election in February 2024, moving up the election date by a full year. At the same time, his regime unleashed yet another crackdown on the country’s already beleaguered independent media and political opposition, claiming that it was breaking up a network of US spies.
“Aliyev’s victories—political and military—may have simply whetted his appetite. His inauguration speech included renewed demands for additional Armenian territory. Absent any credible deterrents imposed by the United States or the EU, there is an obvious potential for more authoritarian aggression in the Caucasus. Moscow has effectively abdicated as the area’s security guarantor, leaving Armenia in a race against the clock to secure new alliances in the democratic world.
“In the South Caucasus, Armenia’s democratization efforts were adversely affected by the Azerbaijani regime’s brutal offensive in Nagorno-Karabakh, which prompted the more than 120,000 ethnic Armenians living there to flee west. They have now settled mostly in Armenia itself, where the government is attempting to address their humanitarian needs while also defending its own territory, consolidating power amid domestic criticism, and responding to the demands for better governance that sparked the country’s 2018 revolution.”